yaglanma.com https://www.yaglanma.com Yağlanma, Yağlanma Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yaglanma.com Tue, 07 Mar 2017 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Sivilce Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/sivilce-karaciger-yaglanmasi.html Sat, 10 Nov 2018 14:09:37 +0000 Sivilce Karaciğer Yağlanması, vücutta karın bölgesinin abdominal pelvik alanındaki diyaframın alt kısmında iki adet bulunan hayati önem taşıyan organ olan karaciğer üzerinde yağlanma sorunu meydana geldiğinde deri dokusu yüze Sivilce Karaciğer Yağlanması, vücutta karın bölgesinin abdominal pelvik alanındaki diyaframın alt kısmında iki adet bulunan hayati önem taşıyan organ olan karaciğer üzerinde yağlanma sorunu meydana geldiğinde deri dokusu yüzeyinde sivilce oluşumu başlayabilir. Kırmızı ve kahverengi tonlarında olan karaciğer üzerinde yağ oluştuğunda beyaz kabarcık şeklinde yağ birikimi meydana gelir. Geniş çaplı işlevi olan bu organın hasar görmesi ile birlikte tepkisel olarak birtakım belirtiler sergiler. Sivilcenin yanı sıra yüksek ateş, alerjik reaksiyon, nefes almada güçlük, sürekli yorgunluk gibi sağlık problemleri sivilce karaciğer yağlanması aşamasında ortaya çıkan sebeplerdir. Genellikle ilerleyen yaşlarda görülen bu rahatsızlık aşırı kiloya sahip dengesiz kalitesiz beslenen insanlarda daha çok rastlanılır. Adı geçen bu organ yağ sindirimine yardımcı olan sıvıyı yeterli düzeyde salgılayamaz ise yağlanma oluşumu kaçınılmazdır.
 
Karaciğer yağlanmasıyla birlikte yüz gösteren sivilceler vücut kapsamında yüz, göğüs, omuz ve sırt bölgelerinde ortaya çıkar. Sivilcenin içi iltihaplı veya kan birikimi ile kaplıdır. Genellikle geçici nitelikte bir sağlık sorunu olup zaman zaman kendini gösterebilir. Fakat bu duruma etken olan söz konusu karaciğer yağlanması uzun vadede kalıcı olabilir. Bahsedilen konuyla ilgili sivilce ile tepki veren bu sağlık problemi sonrasında kareciğerlerin detoksifikasyon, biyokimyasal sindirim, protein sentezi için gerekli olan üretimi sağlayamaz hale gelir. Bununla birlikte kırmızı kan hücresi üretimi, glikojen maddesinin depo altına alınması, plazma sentezi, hormon üretimi gibi unsurlar da yerine getirilemez.

Sivilce Karaciğer Yağlanması Tedavisi
 
Karaciğer dokusu üzerinde biriken aşırı yağları kaldıramayan vücut sivilce sorununu ortaya çıkarır. Hal böyle olunca cilt dokusunda kötü görünüm meydana gelerek rahatsız edici bir durum oluşur. Bunun önüne geçebilmek için derhal hekime başvuru yapmak gerekiyor. Ciddi anlamda cerrahi operasyona gerek kalmada ilaçlı tedavi ve beslenme koşullarının sağlıklı bir hale getirilmesiyle sivilce karaciğer yağlanması sorunu ortadan kaldırılabilir. Bu noktada doktorun tavsiye ettiği her hususa dikkat edilmesi gerekir. Öte yandan beslenme hususu kapsamında yağ içermeyen organik gıdaların tercih edilmesi önem teşkil eder. Takviye destek olarak da spor yapılması tedavinin olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olur. Mümkün mertebe kaliteli yaşam standartı benimsenmelidir. Fazla kilolar atılmalıdır. Alkol tüketilmemelidir. Ayrıca vitamini yüksek besinlerin vücuda alınması ve bol su tüketiminin yapılması da iyileşme bakımından son derece önemlidir.
]]>
Karaciğer Yağlanması Ve Büyümesi https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-ve-buyumesi.html Sat, 10 Nov 2018 23:47:36 +0000 Karaciğer yağlanması ve büyümesi, karaciğerin zedelenmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Yetişkinlerde sıkça görünen bir durum olduğu gibi Yetişkinlerin dörtte birinde mutlaka görünen bir hastalık olan karaciğer ya Karaciğer yağlanması ve büyümesi, karaciğerin zedelenmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Yetişkinlerde sıkça görünen bir durum olduğu gibi Yetişkinlerin dörtte birinde mutlaka görünen bir hastalık olan karaciğer yağlanması ve büyümesi genel olarak fazla kilo, aşırı alkol, şeker rahatsızlığı ve bir çok  hastalık sonucu meydana çıkan bir hastalıktır. Karaciğer yağlanması ve büyümesi durumunda eğer değerler yüksek çıkıyor ise durum ciddi bir boyut almış demektir. Hastalığın tanısı için ultrason gerekir. Tek başına korkulacak bir durum teşkil etmesede farklı hastalık ile birleşince sorun yaratan bir durumdur. Büyüyen karaciğer bazı hastalıklar ile birlikte meydana gelmektedir ve bazı insanlar hastalıktan habersiz yaşamlarını sürdürürler buda oldukça tehlikeli bir durumdur.

Karaciğer yağlanması ve büyümesi, özel bir tedavisi olmaması ile birlikte dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Çok fazla yağlı yiyecekler kullanmamak gerekir. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda doktor tarafından verilen diyet listesine kesinlikle uymak gerekir. Kuyruk yağı ve zeytin yağı çok fazla oranda tüketilmemesi gerekir. Hayvansal besinlerden uzak durmakta önemli bir etkendir. Mesela yumurta, tavuk eti, tavuk derisi bunlar fazlasıyla yağ üretmektedir. Kuruyemişlerinde yağlanmada etkisi  oldukça fazladır. Yani bu durumda yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve düzenli beslenmek gerekir. 

Karaciğer yağlanması ve büyümesinin nedenleri nelerdir
 • Aşırı miktarda tüketilen yağlı yiyecekler.
 • Alkol ve sigara kullanımı.
 • Hastalıklar sonucu ortaya çıkması.
 • Düzensiz beslenme.
Karaciğer yağlanması ve büyümesinin belirtileri nelerdir
 • Karın bölgesinde şişlik ve rahatsızlık hissi
 • Sarılık meydana gelmesi
 • Kronik yorgunluklar
 • Kişide oluşan güçsüzlük 
 • Mide bulantısı 
 • Aşırı kilo kaybı 
]]>
Karaciğer Yağlanması Şifalı Bitkiler https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-sifali-bitkiler.html Sun, 11 Nov 2018 23:18:33 +0000 Karaciğer Yağlanması Şifalı Bitkiler;  Karaciğer yağlanması adından da anlaşılacağı gibi karaciğerde yağ birikmesi sonucunda oluşan rahatsızlık. Karaciğer kendini korumak için yağ hücrelerini tutmaktadır. Sa Karaciğer Yağlanması Şifalı Bitkiler;  Karaciğer yağlanması adından da anlaşılacağı gibi karaciğerde yağ birikmesi sonucunda oluşan rahatsızlık. Karaciğer kendini korumak için yağ hücrelerini tutmaktadır. Sağlıklı her bireyin karaciğerinde az miktarda yağ bulunmaktadır. Fakat normalden fazla yağ tutması sonucunda karaciğerde iltihaplanma oluşacaktır. İltihap oluşmadığı zamanlarda karaciğer yine aşırı yağlı ise hücreler zarar görecektir. Karaciğer yağlanmasını önlemek için kişi yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca şifalı doğal bitkilerle karaciğerde aşırı yağlanmayı önleyeceği gibi oluşan yağı da eritmeniz mümkündür. Maydanoz kürünü mutlaka kullanmalısınız. İçerisine limon sıkıldığında maydanoz kürünün etkisi daha fazla olmaktadır. Alkol tüketimi fazla olan kişilerde karaciğer yağlanması daha fazla olmaktadır. Kişi alkolü azaltması gerektiğini dikkate almalıdır. Aksi takdirde karaciğer yağlanmalarından başka daha fazla rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Karaciğer yağlanmasından kaynaklanmadığında şifalı bitkilerden yeşil çay, kereviz ve karahindibağ ile karaciğerlerinizi koruyabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanmasında Hangi Şifalı Bitkiler Kullanılmalı; 

Karahindibağ: Karaciğeri yağlardan arındırır. Kürünü yapabilirsiniz veya salatalarda kullanabilirsiniz.

Yeşil çay: Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek karaciğerde yağ oluşumuna izin vermeyecektir.

Enginar: Enginar dolması ile karaciğeri temizleyebilirsiniz.

Kereviz: Kereviz sayesinde hem kanınızı temizleyebilir hemde karaciğer yağlarından kurtulabilirsiniz. Yoğurt içerisine kereviz rendeleyerek mükemmel bir salata ile sunum yapabilirsiniz.

Ayrıca yeşilliklerden maydanoz, tere, ıspanağı katı meyve sıkacağı ile suyunu sıkarak içebilirsiniz. Kırmızı pancar karaciğerin dostu olduğundan dolayı tüketmek gerekmektedir. Pancarları soyarak katı meyve sıkacağında suyunu alarak içtiğiniz takdirde karaciğerleriniz temizlenecektir. Salatalara havuç rendeleyerek tüketmenizde yağlanmalardan koruyarak şifa bulunmaktadır.

Karaciğer Yağlanmasında Hindibağı Kürü; Kurutulmuş olarak aktarlardan alacağınız hindibağ bitkisinden 1 tatlı kaşığı bir bardak sıcak suyun içine atılır. 10 dakika demlenmesi sağlanarak bitkinin özünün suya çıkması için beklenmesi gerekmektedir. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek günde iki defa içeceğiniz şifalı bitki kürü sayesinde karaciğer yağlanmasında şifa bulacaksınız.
]]>
Burun Yağlanması https://www.yaglanma.com/burun-yaglanmasi.html Mon, 12 Nov 2018 22:04:30 +0000 Burun yağlanması, hemen her insanın yaşadığı bir sorundur. Burun T bölgesi içinde yer alan diğer bölgelere oranla yağlanması en muhtemel olan bir bölgedir. Burun yağlanması hemen her cilt tipi içerisinde meydana ge Burun yağlanması, hemen her insanın yaşadığı bir sorundur. Burun T bölgesi içinde yer alan diğer bölgelere oranla yağlanması en muhtemel olan bir bölgedir. Burun yağlanması hemen her cilt tipi içerisinde meydana gelebilecek olan bir sorundur. Normal ciltler açısından sabah kalkıldığı an da olabilecek iken yağlı ciltler için sürekli olarak gelişen bir durumdur. Yarım saatte bir bile görülebilecek kişinin sürekli yüzünü yıkamasını gerektirecek bir problemdir. Burun yağlanması temizliğinde cildin sürekli doğal su ile yıkanmasının yanı sıra düzenli olarak tonik ile temizlenmesi gerekir. Burun yağlandığı kadar aynı zamanda üzerinde oluşan gözenekler içerisinde siyah noktalar oluşabilecek bir bölgedir. Siyah noktalar çoğunluk ile sıkarak çıkarılamayacak sıkınca da izler bırakılabilecek bir sorundur. Burun yağlanması temizliğinde su tonik yanı sıra bu gözenekler ve siyah noktalar için de siyah nokta maskeleri ya da siyah nokta bantları kullanılabilir. Cildin yağlı olması, burnun da buna bağlı olarak yağlanması ergenlik döneminde daha fazla görülen bir durumdur. Bu durum çoğu insanda vücut yapısının yanı sıra hormonal bozukluklar ya da düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeni ile de ortaya çıkan bir durumdur.

Burun yağlanması yaşayan kişilerin cilt temizliği nasıl olmalıdır

Evde de basit yöntemler ile hazırlanabilecek maskeler tonikler sayesinde bu durum tamamen yok edilemese bile bir kısım ortadan kaldırılabilir. Düzenli cilt temizliği yapıldığı zaman güzel sonuçlar elde edilebileceğini söyleyebiliriz. Fakat cildin her gün günde en az iki defa ılık su ile yıkanması her şeyin başında gelmektedir. Sıcak su ise yağlı ciltleri temizleme konusunda soğuk suyun verdiği etkiden daha iyi sonuçlar vermektedir. Yağlı ciltler içi özel olarak üretilen kaliteli bir sabun ile T bölgesi ve burun çevresi ya da yağlı olan bölgeler temizlenebilir. Haftada bir ya da iki defa uygulanacak olan maskeler ile bu cilt temizliği desteklenebilir. Ayrıca günümüz zamanlarında çok fazla kullanılmaya başlanan burun bantları ile gözeneklerin arınması ve siyah noktaların temizlenmesi sağlanabilir. Fakat burun bantları ya da maskeler ile temizlenen ve açılan gözenekler bu işlemden sonra da tekrar yağla bilir. Çünkü açılan gözenekler anında kapanmaz ve cilt kendini yağ ile doldurur. Bu sebep ile maske ve burun bandı kullanımının ardından muhakkak iyi bir tonik ile cilt desteklenmelidir. Tonik kullanımında cildin tekrar burun yağlanmasını önlemek amacı olduğu için bu işlem için sıkılaştırıcı ürünler kullanmak gerekmektedir. Kullanılan toniğin sıkılaştırıcı özelliğinin olmuş olması gözeneklerin daha iyi ve hızlı bir şekilde kapatılmasını sağlayacaktır. Ayrıca eczanelerde satılan ürünleri  kullanmak cilt yapısını bozmamak açısından gereklidir. Bunun için bir dermatoloji doktorundan randevu alınarak doktor tavsiyeleri de dinlenebilir. Cilde on dakikalık bir buhar banyosu yapılabilir. Bu aşamalarda su bazlı ürünler kullanmak doğru bir tercih olur. Çünkü diğer ürünler daha fazla cildi yağlandırır. Burun yağlanmasını çok fazla yaşayan kişiler yağlanmayı azaltmak adına bebe pudrası kullanabilirler. Aynı zamanda hormon testlerinin de yapılması eğer hormonların neden olduğu bir yağlanma problemi var ise yağlanmayı engellemek adına atılacak önemli adım olabilir. Bir de her koşulda fayda sağlayacak olan düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yerine getirilmesi cilt yapısındaki bozuklukların giderilmesine ve cildin kendini yenilemesine yardımcı olacaktır. 

Burun Yağlanması Nasıl Geçer

Burun bölgesinde oluşan akne ve yağlanma kısa süreli uygulanacak bitkisel tedaviler sonrasında son bulacaktır. Bununla birlikte bölgesel yağlanmaya maruz kalan kişiler burun yağlanması nasıl geçer sorusunu uzman doktorlara sormaktadır. Böylesi bir sorunu olan kimse yağları bölgesel olarak temizleyen yüz yıkama sabunları kullanmalıdır. Bununla birlikte sivilce ve akne kurutucu bitkisel ürü]]> Karaciğer Yağlanması Ameliyatı https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-ameliyati.html Tue, 13 Nov 2018 05:17:54 +0000 Karaciğer Yağlanması Ameliyatı, karaciğer hücrelerinin normalden fazla ve aşırı derecede yağ toplaması ile oluşmaktadır. Genel olarak her beş kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Normal sağlıklı bir kişid Karaciğer Yağlanması Ameliyatı, karaciğer hücrelerinin normalden fazla ve aşırı derecede yağ toplaması ile oluşmaktadır. Genel olarak her beş kişiden birinde karaciğer yağlanması görülmektedir. Normal sağlıklı bir kişide çok az yağ bulunmaktadır bu herhangi bir sorun değildir. Karaciğer yağlanması aşırı fazla olduğu zaman birtakım yapısal ve fonksiyonel değişiklere yol açabilmektedir ve bu da ciddi sorunlar oluşmasını sağlar. Karaciğer yağlanması genel olarak aşırı kilolu kişilerde ve sağlıksız beslenme ile oluşmaktadır. Karaciğer yağlanmasını engellemek için bol bol spor yapmak ve kilo vermek gerekmektedir. 

Karaciğer Yağlanması Ameliyatı Sebepleri
 • Karaciğer ameliyatı çeşitli problemler sebebi ile yapılmaktadır. En çok yapılan ameliyatlardan bir tanesi ise rezeksiyon adı verilen türlerdir ve bu ameliyatta karaciğerin bir kısmı alınması durumudur. Bu ameliyat yapılmasındaki amaç ise kötü huylu tümörün oluşması durumudur. Karaciğerin dokusunda başlayan tümörler olabileceği gibi diğer organlardan kaynaklı tümörlerde olabilmektedir. 
 • Diğer bir ameliyat sebebi ise karaciğer naklidir. Vericiler genel olarak organ bağışçıları ve ya gönüllülerdir. Profesyonel uzman doktorlar tarafından sağlıklı bir şekilde ameliyatı yapılmaktadır. 
Geçmişte karaciğer ameliyatı kanamalı bir ameliyat ve karışık bir ameliyat olduğu için riskli ve zor bir ameliyattı fakat yeni teknoloji ile birlikte bu ameliyatlar daha kolay ve sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır. Karaciğerin %75 i alınabilmektedir. Karaciğer kendini çabuk yenileyen bir organ olduğu için 10 hafta içerisinde eski büyüklüğüne sağlıklı bir şekilde getirilebilmektedir. 

Karaciğer Yağlanması  Ameliyatı Gerektiren Durumlar
 • Hepatit B ve Hepatit C gibi karaciğer hastalıkları
 • Ağır bir karaciğer hastalığı olan siroz
 • Karaciğer Hastalıklarının varlığı 
 • Sekonder ve metastatik tümör oluşumu 
Ameliyat sonrası olumlu sonuçlar alınarak hasta sağlığına kavuşabilmektedir. Karaciğer ameliyatına hazır olmayan kişiler günümüzde ilaçlar ile ameliyata hazır duruma hazır hale getirilmektedir.
]]>
Karaciğer Büyümesi Ve Yağlanması https://www.yaglanma.com/karaciger-buyumesi-ve-yaglanmasi.html Tue, 13 Nov 2018 14:27:59 +0000 Karaciğer büyümesi ve yağlanması, dünya genelinde bir çok kişide görülmektedir. Hatta artık yaş gurubu dahi çok erken yaşlara kadar gerilemiş bulunmaktadır. Karaciğer vücut için çok hayati bir konumda bulunmaktadır. Bu bö Karaciğer büyümesi ve yağlanması, dünya genelinde bir çok kişide görülmektedir. Hatta artık yaş gurubu dahi çok erken yaşlara kadar gerilemiş bulunmaktadır. Karaciğer vücut için çok hayati bir konumda bulunmaktadır. Bu bölgede meydana gelen aksamalar ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Birçok nedene bağlı olabilen karaciğer büyümesi ve yağlanmasının erken dönemde bazen fark etmek mümkün olmayabilmektedir. Yapılan testlerde ve ultrason ile görüntüleme yapılarak teşhis konabilmektedir. Ancak ilk etapta yağlanma ile başlamaktadır. Karaciğer vücudun sahip olduğu en büyük organlardan bir tanesi olmaktadır. Normalde karaciğerin yaşa ve cinsiyete göre büyüklüğü bulunmaktadır. 15 yaşında karaciğer istenen boyutlara ulaşmaktadır. Erkekler genetik yapıları dolayısıyla kadından daha büyük karaciğere sahip olmaktadır. Bunun dışındaki büyüme artık tek başına olmamaktadır. Büyümeyi destekleyen rahatsızlıkların varlığı olmaktadır. Yağlanma hepatomegali olarak adlandırılmaktadır. Peki bu rahatsızlık neden kaynaklanmaktadır

Karaciğer büyümesi ve yağlanması nedenleri

Karaciğer büyümesi ve yağlanması, genel olarak yanlış beslenme yanlış hayat tarzı olmaktadır. Günümüzde artık alkol dışında yanlış tükettiğimiz gıdalar yüzünden de karaciğerde yağlanma meydana gelmektedir. Özellikle fast food beslenme cips vb. ürünlerin fazla tüketimi yağlanmanın ana kaynakları olmaktadır. Aşırı yağlı beslenmeye ilave olarak birde az proteinli tüketimde olayı desteklemektedir. Kendi tüketim alışkanlıklarımız yanın kullandığımız ilaçlar, kortizon alımı, şeker hastalığı da bu iki rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Büyüme az ise tepki vermemektedir. Ancak ilerleyen safhalarda dinlenmiş olsanız dahi kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz, sürekli bir şişlik hali olur, sarılık, güçsüz hissetme, bulantı ve kilo kaybı meydana gelmektedir. 

Karaciğer büyümesi ve yağlanması tedavisi

Karaciğer büyümesi ve yağlanmasında tedavi neden üzerinden belirlenmektedir. Kişinin aşırı alkol tüketimi nedeniyle bu durumun ortaya çıktığı tespit edilirse alkolü derhal kesmesi gerekmektedir. Obezite yüzünde oluşan durumlarda diyet programı hazırlanmak ve vücudun fazla yağlardan kurtulması sağlanmaktadır. Ayrıca egzersiz programı da uygulanmaktadır. Şeker hastalığına bağlı ise yine diyet programı uygulanmakta ve bunun yanı sıra şeker oranın ve kolesterol oranının dengelenmesi sağlanmaktadır. Bu ikisini tedavi süresince ve sonrasında gözlenmesi gerekmektedir. Büyümenin ve yağlanmanın nedeni kanser yada lösemi türü bir rahatsızlıktan kaynaklı ise kemoterapi uygulaması yapılmaktadır. Ancak genellikle karaciğer büyümesi ve yağlanmasının kaynağı yanlış yaşam tarzı olmaktadır. Tedavinin devamında yapılacak klinik testler ve görüntüleme yöntemleri ile büyümenin ve yağlanmanın hangi aşamaya geldiğini görerek tedaviye son verilebilir. Ancak bu tekrar alkole ve yağlı gıdalara dönüş manasına gelmemelidir. Tedavi sürecini tamamen kişinin kendinde yapacağı değişiklikler ve erken tanı ortaya çıkaracaktır. Şimdiden geçmiş olsun. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/ibrahim-saracoglu-karaciger-yaglanmasi.html Tue, 13 Nov 2018 21:33:54 +0000 İbrahim Saraçoğlu karaciğer yağlanması, Karaciğer yağlanması günümüzde artık herkesten duymaya sık sık rastladığımız bir hastalıktır. Karaciğer yağlanması yani bilimsel adı ile Hepatosteatoz başta yağlı yiyeceklerd İbrahim Saraçoğlu karaciğer yağlanması, Karaciğer yağlanması günümüzde artık herkesten duymaya sık sık rastladığımız bir hastalıktır. Karaciğer yağlanması yani bilimsel adı ile Hepatosteatoz başta yağlı yiyeceklerden kaynaklı olmak üzere son yıllarda daha çok görülmektedir. Artık karaciğer yağlanması rahatsızlığı yaşı 17 yaşa kadar düştüğünü gözlenmiştir. Önceleri bu hastalık kilolu ve yaşlılarda görülürken şimdi ise kilosu olmayan ve yaşı oldukça küçük kişilerde dahi görülmeye başlandı. Ne yazık ki bu hastalığın tıbbi bir tedavisi bulunmamaktadır. Karaciğere bıçaklı bir müdahale yapılamadığı için sadece alternatif tıp denilen uygulamalardan ve ilaçlardan yararlanabilirsiniz. Bu rahatsızlık için oldukça etkili ve faydalı bir kür tarifi vardır. Fakat bu kürü doktorlarla iletişim halinde ancak kullanabilirsiniz. Eğer doktor izin veriyorsa ara vererek kullanmanız mümkündür. 

İbrahim Saraçoğlu Karaciğer Yağlanması Kürü:
 • 15-16 dal sapları ile taze maydanoz
 • Yarım adet kesilmiş limon suyu
 • Yarım su bardağı kadar su
İbrahim Saraçoğlu Karaciğer Yağlanması Kürü Yapılışı:

Öncelikle yapmamız gereken tek şey maydanozları taze almış, buzdolabına konmamış olması gerekmektedir. Daha sonra iyice ayıkladıktan sonra iyice yıkayın. Saplarından ayırmadan bir mutfak robotuna veya blender yardımıyla elinizle büyük büyük parçalayarak koyun ve öğütmeye başlayın. Maydanozlar parçalanırken üzerine yarım limon suyu ve yarım su bardağı kadar da şu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Maydanozlar iyice püre haline geldikten sonra bir bardağa koyarak içmeye hazır hale gelecektir. Bu kürü sabahları aç karnına kahvaltıdan ortalama yarım saat önce içmeniz tavsiye edilir. Bu süre en erken verilen süredir. Siz daha da fazla bekleyebilirsiniz. 

Bu kürü ilk olarak 15 gün hiç ara vermeden her sabah taze olarak yapılarak tüketilmesi gerekir. 15 gün bu küre devam ettikten sonra bir hafta yani 7 gün ara vermek gerekiyor. Bir haftadan sonra tekrar 15 gün ara vermeden tekrar her sabah aç karnına bu kürü taze olarak yaparak tüketmelisiniz. 15 gün sonra bu kür sonlandırılır. 5-6 ay sonra durumunuza bakarak veya testler yaptırarak tekrar uygulama yapabilirsiniz. Eğer orta derecede veya ileri derecede karaciğer yağlanması şikayetinin varsa kürü uyguladığınız günlere paralel olarak aksam yemeğinden 2 saat sonra lavanta kürü ile destek verebilirsiniz. Yatmadan önce taze olarak hazırlayacağız kür için ilk olarak bir bardak suyu bir cezveye koyarak içine lavantayı ekleyerek 8-9 dakika kaynatın. Daha sonra bu suyu süzerek ılık olarak tüketebilirsiniz. Yine aynı şekilde 15 gün devam edip sonra ara vermek gerekiyor. Yani sabah mayonez kürü akşam lavanta kürü olarak devam edebilirsiniz. 
]]>
Kalp Yağlanması https://www.yaglanma.com/kalp-yaglanmasi.html Tue, 13 Nov 2018 22:39:38 +0000 Kalp Yağlanması, kalp yağlanması iki farklı biçimde meydana gelir. Bunlardan ilki; kalp adalesin iç kısmının yağlanma durumu ve diğeri ise kalp adalesinin direkt kendisinin yağlanmasıdır. Kalpte yağlanma farklı biçimlerde mey Kalp Yağlanması, kalp yağlanması iki farklı biçimde meydana gelir. Bunlardan ilki; kalp adalesin iç kısmının yağlanma durumu ve diğeri ise kalp adalesinin direkt kendisinin yağlanmasıdır. Kalpte yağlanma farklı biçimlerde meydana gelir. Genel nedenler arasında aşırı beslenme ve gıda alımı vardır. Yemek yedikten sonra yakılamayan yağlar vücutta bazı bölgelere yerleşir ve bunların başında kalp gelir. 

Kalp Yağlanması Belirtileri; Kalp yağlanması belirtileri genelde nefes darlığı ve kalpte çarpıntı olarak belirtilir.Bunlar dışında farklı belirtiler de vardır. Kalpte yağlanma olduktan sonra, normal olarak işleyen atış ritim hızında yavaşlama meydana gelir ve vücudun farklı bölgelerinde su birikmesi meydana gelir. Ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi ve gözlerde oluşan kararma kalp yağlanması belirtileri arasında yerini alır.

Kalp Yağlanması Tedavisi; Kalp yağlanmasında tedavi obez olan yani aşırı kilosu olan bireylerde diyet uygulama ve zayıflama ile alakalıdır. Bu yüzden bu tarz bir sorunla karşılaşan obezite durumunda olan vakanın bir an önce uzman bir diyetisyene başvurması gereklidir. Bunun yanı sıra farklı zayıflama kürleri kullanabilir ve zayıflamasını hızlandırabilir, metabolizmasının hızını artırabilir. Problem kalpte olduğundan tedaviyi doktor kontrolünde yapmak çok daha sağlıklı olacaktır. Türkiye'de hemen hemen iki milyon sekiz yüz bin kişi kalp rahatsızlıkları ile mücadele içindedir. Her sene 250 bin kişi kalp ve damar hastalıklarına yakalanıyor ve bu hastalardan hemen hemen yüz altmış bine yakını yaşamını kaybediyor. Bu kalp hastalıklarının en yaygın olanı kalp krizi ve kalp yağlanması vardır. Kalpte meydana gelen yağlanma kontrol altında tutulmadığı zaman damarlarda meydana gelen problem devam eder ve hayati önem taşır.

Kalp Yağlanması Bitkisel Çözüm

Malzemeler; 
 • 1 kahve fincanı kadar limonlu su
 • 1 kahve fincanı kadar su
Hazırlanışı; Limonlusu ve su karıştırılır. Elde edilen bu karışım akşam ve sabah olmak üzere günde iki defa aç karnına tüketilir. Uygulama en az bir hafta yapılmalıdır.

Malzemeler;
 • Kabukları soyulmuş bir diş büyük sarımsak (diri olmalı ve kararmış olmamalı)
 • 10 yada 12 tane maydanoz (sapları ile birlikte ve taze, saramamış)
 • 2 yemek kaşığı kadar limon suyu
 • Yarım su bardağı kadar klorsuz su
Hazırlanışı; Maydanozlar ortadan ikiye parçalanılır ve blender içerisine atılır. Sarımsak küçük parçalar halinde blender içine atılır. Ardından karışıma limon suyu eklenir. Yarım su bardağı klorsuz suyu da karışım içine ilave edildikten sonra blender çalıştırılır. Karışım pürüzsüz olana kadar blender içinde karıştırılır. (hemen hemen 1,5 dakika kadar) Böylece kür hazır olur. Bu kürü sabah kahvaltısından hemen hemen 20 dakika kadar önce aç karnına tüketmelisiniz. Hazırlanan bu bitkisel kür sene de yalnızca iki defa uygulanır.
Bu kürün uygulanma şekli;
 • 3 gün (maydanoz, sarımsak, limon, su)
 • 3 gün (limon, maydanoz, su)
 • 3 gün (maydanoz, sarımsak, limon, su)
 • 3 gün ara verilir ve sonra tekrar
 • 3 gün (maydanoz, sarımsak, limon, su)
 • 3 gün (limon, maydanoz, su)
 • 3 gün (maydanoz, sarımsak, limon, su)
]]>
Cilt Yağlanması https://www.yaglanma.com/cilt-yaglanmasi.html Wed, 14 Nov 2018 05:29:17 +0000 Cilt yağlanması, cilt yağ bezlerinin aşırı çalışmasından ötürü yağlanır. Normal yağlı olan ciltler nemli ve pürüzsüz görünür fakat çok yağlı olan ciltlerde akne, sivilce ve siyah nokta fazlaca oluşur. Karma c Cilt yağlanması, cilt yağ bezlerinin aşırı çalışmasından ötürü yağlanır. Normal yağlı olan ciltler nemli ve pürüzsüz görünür fakat çok yağlı olan ciltlerde akne, sivilce ve siyah nokta fazlaca oluşur. Karma ciltlerde ise cilt yağlanması kişinin kendi elindedir. Çünkü kar cilt kurumaya yada yağlanmaya oldukça elverişlidir. Cilt yağlanması önemli bir sorundur. O nedenle kişiler sürekli kendilerine çözüm yolları arar. 

Cilt yağlanmasının nedenleri nelerdir 
 • Temizliğin ihmal edilmesi,
 • Aşırı stres,
 • Metobolizmanın bozulması,
 • Hormonal sorunlar ve sağlıksız beslenme,
 • Kızlarda ve erkeklerde ergenlik dönemi,
 • Doğum kontrol ilaçları,
 • Parkinson hastalığı,
 • Yağ bezlerinin hormonlar nedeniyle düzensiz salgılaması,
 • Bilinçsiz kullanılan kapatıcı veya fondotenler,
 • Uykusuzluk.
Cilt yağlanması için yapılan maskeler nelerdir 
 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 adet yumurta akı
Hazırlanışı da oldukça kolay bir maskedir. Kil, limon suyu, bal ve yumurta akını geniş bir kasede karıştırılır. Karışım krem kıvamına gelene kadar azar azar su eklenir. Krem kıvama gelen maske cilde uygulanır ve kuruyana kadar bekletip ılık su ile durulandıktan sonra nemlendirici krem sürülerek bakım yapılır. Bu maske haftada 2 veya 3 kez uygulandığında ciltteki yağlanma azalacaktır.

Cilt yağlanmasını engellemek için bir sürü faktör vardır. Cilt yağlanması için soda oldukça güzel bir çözümdür. Her gün pamuk ile masaj yapılarak cilde uygulandığında ciltteki yağlanma azalır. Düzenli beslenme ve diyette önemlidir. Çok yağlı yiyecekler tüketmemek gerekir. Yüzün doğru yıkanması da çok önemlidir.  Mesela yüzünüzü çok yağlı diye her dakika yıkamamalı günde 3 veya 4 kez yıkamalısınız. Ayrıca yağlı ciltler için özel sabunlar kullanılmalıdır.
]]>
Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-bitkisel-tedavi.html Thu, 15 Nov 2018 00:39:41 +0000 Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi, karaciğerde yağlanma meydana gelmesinin nedeni, karaciğerde bulunan hücrelerin yüksek miktarda yağ içermesi nedeni ortaya çıkmaktadır. Tıp biliminde karaciğer yağlanmasına "steatosis" adı Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi, karaciğerde yağlanma meydana gelmesinin nedeni, karaciğerde bulunan hücrelerin yüksek miktarda yağ içermesi nedeni ortaya çıkmaktadır. Tıp biliminde karaciğer yağlanmasına "steatosis" adı verilmektedir. karaciğer yağlanması tedavi edilmediği sürece siroz hastalığına dönüşme ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle erken teşhisinin erken tedavi edilmesi açısından büyük önem taşır. Ayrıca erken teşhis sayesinde cerrahi bir müdahaleye gerek duyulmadan bitkisel yöntemler ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Karaciğer yağlanmasına dengesiz ve düzensiz beslenme, fazla yağlı tüketimine bağlı olarak gelişen yüksek kolesterol, aşırı sigara ve alkol kullanımı, şeker hastalığı ve aşırı kilo almaya bağlı olarak ortaya çıkan obez karaciğerde yağlanmalara neden olmaktadır. Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi uygulamak için, öncelikle karaciğerdeki yağlanmaya neden olan etkenleri bulup teşhisin koyulması hemen ardından teşhise göre bitkisel tedavi uygulanmalıdır. Aksi taktirde yapılan bitkisel tedaviler kalıcı olmaz. 

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi

Elma Sirkesi: Karaciğer yağlanmasına neden olan karaciğerdeki hücrelerin yağ toplamasıdır. Elma sirkesi bu hücrelerde oluşan yağlanmaların parçalanmasını sağlar ve karaciğerin etrafında bulunana yağlardan karaciğerin kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda elma sirkesi yağ yakma özelliğine sahiptir. Bu nedenle karaciğerdeki yağlanmanın kaybolmasını ve temizlenmesini sağlarken aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. Elma sirkesinin bir diğer özelliği ise, iltihabı kurutur. Bu nedenle karaciğerin daha sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlar. 

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır: Bir su bardağı ılık su içine bir kaç damla kadar hakiki ev yapımı elma sirkesi ekleyin. Dışarıda satılan elma sirkeleri koruyucu madde içerdiğinden bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle doğal hakiki ev yapımı sirkeler kullanın. Dilerseniz karışımın içine bir tatlı kaşığı hakiki organik balda ekleyebilirsiz. Aroması için, başka bir etkisi yoktur. Yemeklerden yaklaşık olarak 2 saat önce mideyi ve karaciğeri temizlemesi için aç karnına tüketin. Bu kürü 1 ay aralıksız devam ederseniz doktora gitmeden ciddi olumlu sonuçlar alabilirsiniz. 

Ceviz : Kolesterolü dengelediği gibi, karaciğerdeki yağlanmayı da azaltır. Bu nedenle ceviz tüketimine özellikle 50 yaş üzeri yetişkinlerin tüketmeleri tavsiye edilmiştir. Bunun için kırılmamış iki adet cevizi ortadan ikiye bölerek kırın. Daha sonra ceviz içini ve cevizden çıkan ceviz perdesini bir çay bardağının içine atın. Daha sonra üzerine klorsuz su ekleyerek çay bardağının ağzını bir çay tabağı ile kapatın. Daha sonra bir gece bekletin. Bunun için akşam yatmadan önce hazırlayıp, sabah aç karnına tüketin. Sabah uyandığınızda cevizin önce suyunu içip daha sonra cevizini yiyin. Yaklaşık olarak 2 saat sonra kahvaltı yapabilirsiniz. 

Enginar: Şifa kaynağı olarak bilinen enginar karaciğer yağlanması bitkisel tedavide kullanılan çok faydalı bir sebzedir. Enginar karaciğer yenilenmesine yardımcı olarak, aynı zamanda karbonhidratların da vücutta kolayca yakılmasını sağlar. Bu nedenle en etkili yağ yakıcı sebzeler arasındadır. 
]]>
Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi.html Thu, 15 Nov 2018 03:08:02 +0000 Karaciğer Yağlanması, tıptaki adı steatosistir. Karaciğer yağlanması, karaciğerde yer alan hücrelerin normalden fazla yağ içermesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Karaciğer hastalığına zamanında müdahale edil Karaciğer Yağlanması, tıptaki adı steatosistir. Karaciğer yağlanması, karaciğerde yer alan hücrelerin normalden fazla yağ içermesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Karaciğer hastalığına zamanında müdahale edilmezse hastalık kendisini siroza çevirebilir. Erken tanı karaciğerin daha fazla zarar görmesine engel olacaktır. Karaciğer yağları normal şartlarda karaciğerin kendisini korumak ve savunmasını sağlamak adına oluşturduğu yağlardır. Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sonucunda siroz dışında karaciğerde iltihaplanma meydana gelmektedir. Karaciğerde safra, protein ve enzimler üretilmektedir. Karaciğer kandaki atık olan maddelerin taşınması için ürettiği safrayı safra kanalları yolu ile ince bağırsaklara yollar. Bu sayede kandaki atık maddeler bağırsaklar sayesinde atılmış olur. Karaciğer kanda yer alan alkolü ve ilaçları da temizler. Vücudu enfeksiyonlardan korumak için antikorları üretir. Karaciğer yağ, protein ve şekeri depolayarak hücrelerin ihtiyaçlarını karşılar. Karaciğer her şeyden önemlisi kan yolu ile aldığı besinleri işlemektedir.

Karaciğer yağlanması nedenleri
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Sigara
 • Aşırı kilolar
 • Şeker 
 • Yüksek kolesterol
 • Düzensiz ve aşırı beslenmeler
Alkol karaciğer yağ metabolizmasında bulunan fonksiyonlara zarar verir ve yağın karaciğer hücrelerinde depolanmasına neden olur. Kötü beslenmeden dolayı veya aileden gelen genetik nedenlerden dolayı vücutta insülin direnci başlamaktadır. İnsülin hormonuna karşı direnç gösteren hücreler pankreasın daha fazla insülin salgılamasına neden olurlar. İnsülin hormonundaki artıştan dolayı da karaciğerdeki yağ asitleri artar ve karaciğerde yağlanmalar başlar. Aşırı kilolardan dolayı yağ hücreleri artık yağ depolayamayınca hücrelerde depolanamayan yağlar karaciğerde depolanmaya başlar.

Karaciğer yağlanması belirtileri
 • Kilo ve iştah kaybı
 • Devamlı yorgunluk hissi
 • Karaciğer büyümesi
 • Mide bulantısı
 • Deri renginde değişiklikler meydana gelmesi
 • Sarılık
 • Karaciğer yetmezliği
Karaciğerin baş düşmanı alkoldür. Alkolden kaynaklı karaciğer yağlanmaları eğer alkol bırakılırsa altı hafta içerisinde tedavi tamamlanır ve hasta sağlığına kavuşur. İşlenmiş şekerden, un ve unlu mamullerinden ve hayvansal yağlardan karaciğer yağlanmalarından kurtulmak için uzak durulmalıdır. Öğünlerin sebze ve meyveler ile geçirilmesine özen gösterilmelidir. Her gün düzenli olarak egzersizler yapılmalıdır ki metabolizma hızlansın ve bu sayede yağlar yakılabilsin. Östrojen hormonu ve ağrı kesici ilaçlardan uzak durulmalıdır. Antioksidan tüketimine ağırlık verilmelidir. Obezite hastaları mutlaka aşırı kilolarından kurtulmalıdırlar çünkü birinci sıradaki risk grubunu onlar oluştururlar. 

Karaciğer yağlanması teşhis yöntemleri
 • Ultrasonografi
 • Biyopsi
 • Glukoz testi
 • Kolesterol testi
 • Biyokimyasal analizler
 • MR
Hastalığın teşhisinde dahiliye uzmanları ve gastroentoroloji umanları görevlidir. Ultrasonografi ile hastaya hiçbir şekilde zararlı ışın verilmeden ses dalgalarının yardımı ile karaciğer incelenir. Hastaya kan testleri yapılarak özellikle insülin direnci olup olmadığı kontrol edilir. Karaciğer değerlerinin incelemeleri yapılır. Karaciğer testleri yüksek çıkan hastalar doktorlar tarafından üç veya altı aylığına düzenli takibe alınır. Biyopsi ile karaciğerden iğne yardımı ile parça alınıp incelemeye gönderilir. Biyopsi sonucu ile karaciğer inflamasyonu, fibrozis ve risk hali tespit edilir. 

Karaciğer yağlanması önlemenin yolları
 • Soğan, sarımsak, enginar ve lahana gibi beyaz renkli sebzeler tüketmek
 • Light süt ürünlerini tercih etmek
 • Böğürtlen ve yaban mersini yemek
 • Tam buğdaylı tahıllar tüketmek
 • Kuru baklagiller tüketmek
Soğan, sarımsak, enginar ve lahana bünyelerinde sülfür bulundurur. Sülfür kar]]> 3 Derece Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/3-derece-karaciger-yaglanmasi.html Thu, 15 Nov 2018 05:32:06 +0000 3 derece karaciğer yağlanması: Vücudun beslenim biçiminden kaynaklı olarak karaciğer yağlanması oldukça sakıncalı bir hastalıktır. Karaciğer meydana gelen bu yağlanma aslında karaciğerin oluşturduğu bir savunma mekanizması 3 derece karaciğer yağlanması: Vücudun beslenim biçiminden kaynaklı olarak karaciğer yağlanması oldukça sakıncalı bir hastalıktır. Karaciğer meydana gelen bu yağlanma aslında karaciğerin oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Yani karaciğerde yağlanmanın asıl amacı kendini koruyup zarar görmemektir. Karaciğerde meydana gelen bu yağlanmanın dereceleri vardır. En önemli derecesi de 3. derece karaciğer yağlanmasıdır. 3. derece karaciğer yağlanmasında artık kişinin hastalığı çok daha fazla ilerlemiştir. Bu yüzden de en kısa sürede tedavi gereklidir.

3 derece karaciğer yağlanmasının çeşitli nedenleri vardır. Ve bu nedenler ve belirtiler her kişide ayrı ayrı durumların oluşmasına neden olur. 3. derece karaciğer yağlanmasına örnek vermek gerekirse eğer sizlere şöyle açıklayabilirim. Aşırı alkol ve sigara kullanımı zararlıdır ve kişide bazı olumsuz tabloların oluşmasına neden olur. Aşırı derecede vücuduna alınan alkol 3. derece karaciğer yağlanmasına sebep olur. Ve hastalığın giderek ilerlemesine neden olmaktadır.

derece karaciğer yağlanmasına neden olan durumlar nelerdir

Herşeyin başında olduğu gibi stres ve üzüntü karaciğerde yağlanmaya neden olur. Bunlarla da kalmayarak daha büyük problemlerin oluşmasına neden olur. Çünkü bazı insanlar üzüntü ve stres sonucunda daha fazla abur cubur, çikolata, çay, kahve ya da yemek tüketirler. Bu durum da kişinin aşırı derecede kilo almasına neden olur. Aşırı yağlı, salçalı ve bol soslu yiyecekler ve içerisinde bol miktarda kafein bulunan içecekler 3. derece karaciğer yağlanmasına neden olur.

3 derece karaciğer yağlanmasına sadece yukarıda saymış olduğum maddeler neden olmaz. Bunun haricinde aşırı alkol ve madde bağımlılığı da 3. derece karaciğer yağlanmasına neden olur. Bu nedenle sadece hastalığın ciddiyetini değiştirir. Çünkü 3. derece karaciğer yağlanması olan bir kişide alkolün verdiği zarar ile yiyeceklerin verdiği zarar aynı değildir. Bu yüzden mümkün olduğunca alkol, sigara ve başka maddelerden uzak durulması gerekir. Ayrıca kişi beslenmesine de çok dikkat etmelidir.

3. derece karaciğer yağlanmasına karşı neler yapılmalıdır, tedavisi nasıldır

İlk olarak beslenmeden kaynaklı bir 3 derece karaciğer yağlanması meydana gelmiş ise beslenmeye dikkat edilmelidir. Aşırı derecede yağlı, salçalı, soslu ve tuzlu yiyecekler tüketilmemelidir. Ayrıca bu saymış olduğum besinler sadece 3.dderece karaciğer yağlanmasına neden olmamakla birlikte kalp, böbrek ve kolesterol hastalıklarına da neden olmaktadır. Bu yüzden kişi sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat etmelidir. Bunun yanında da fazla kilolarından kurtulmalıdır. Çünkü fazla kilolar karaciğerde 3. derece yağlanmaya neden olur.

Ayrıca kesinlikle kişi sigara ve alkol kullanımını bırakmalıdır. Çünkü alkol kullanımı vücuda çok fazla zarar verir. Sadece 3 derece karaciğer yağlanmasına neden olmaz ileri safhalarda da siroza neden olur. Bu yüzden de kişide sonradan tedavi edilemeyen rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu durumda mutlaka bir hastaneye gitmeli ve muayene olmalısınız. Bütün şikayetlerinizi de doktorunuza söylemelisiniz. Geçmiş olsun .
]]>
Karaciğer Yağlanması Sivilce https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-sivilce.html Thu, 15 Nov 2018 19:20:22 +0000 Karaciğer yağlanması sivilce, Hemen hemen her kes hayatı boyunca en az bir kez sivilce problemi yaşar. Ergenlik döneminde hormonal değişikliklerden kaynaklanan bu durum, ilaçlar, alerjik reaksiyonlar, yağlı beslenme gibi birçok ned Karaciğer yağlanması sivilce, Hemen hemen her kes hayatı boyunca en az bir kez sivilce problemi yaşar. Ergenlik döneminde hormonal değişikliklerden kaynaklanan bu durum, ilaçlar, alerjik reaksiyonlar, yağlı beslenme gibi birçok nedenden dolayı da oluşabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de karaciğer yağlanması sivilce oluşumu olabilir. Karaciğer yağlanması sivilce problemi karaciğer yağlanmasının çok ileri seviyelerinde ortaya çıkabilir. Hafif semptomlarda sivilce olarak belirti vermez. Yani kısaca her sivilcelenme karaciğer yağlanması sivilceye bağlanmaz. Eğer karaciğer de ki bir yağlanmadan kaynaklı olduğundan şüphe ederseniz muhakkak doktora gidip teşhis konulduktan sonra tedaviye başlamanız gerekir. 

Karaciğer yağlanması sivilce tedavisi, 

İleri seviyede olan karaciğer yağlanması ciddi hastalıklara yol açabilir, bu nedenle kişinin tedavi olması ve tedaviye destek amaçlı doktora danışarak kürler uygulaması gerekir. Doktor bu süreçte ilaç tedavisi uygulanarak hastanın gidişatını takip altında tutar. Karaciğer yağlanması sivilce dıştan kullanılacak ürünlerle geçmez. Hastalık içten sirayet ettiğinden yeniden nüks eder. Bu nedenle hastalığın düzeltilmesi gerekir. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarını düzenlemesi yağlı ve hazır gıdalardan uzak durması gerekir. Düzenli olarak egzersiz yapması ve stresten uzak durması gerekir. Kişinin alkol ve sigara dan uzak durması daha hızlı sonuç almasına yardımcı olur. Tedaviye destek amaçlı doktora danışarak maydanoz kürü kullanılabilir. Maydanoz kürü karaciğer yağlanmasına iyi geldiğinden dolayı karaciğer yağlanması sivilce sorununu da ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. 

Karaciğer yağlanması sivilce için maydanoz kürü, bir kaç dal taze maydanozu güzelce yıkadıktan sonra yarım limon ve bir miktar su ile robotta ezin. Yaklaşık bir su bardağı kadar olması gerekir. Sabahları aç karnına için. 1 saat kadar birşey yiyip içmeyin. Daha sonra kahvaltı yapabilirsiniz. 15 gün uygulayın 15 gün ara verin. Her öğünde taze olarak hazırlayın. Aynı şekilde 10 dakika pişirip süzdükten sonrada kullanabilirsiniz. İçine şeker bal gibi herhangi bir şey ilave etmeden tüketmeniz gerekir. 

Karaciğer yağlanması sivilce için lavanta kürü, Lavanta ile hazırlanan lavanta kürü karaciğer yağlanmasına iyi gelir. Bunun için yapmanız gereken bir tutam lavanta ile 1,5 su bardağı su ile 5 dakika kaynatın. Kaynatma fokur fokur değil kısık ateşte yapılmalı ve 5 dakika sonra hemen süzülmelidir. İçerisine hiç bir şey ilave etmeden tüketmek gerekir. Akşam yemeğinden iki saat sonra 15 gün içmek gerekir. Her seferinde taze olarak hazırlamak kalan karışımı tüketmemek gerekir.  Sebep olup şifa bulmanız temennisiyle iyi günler dileriz. 
]]>
Karaciğer Yağlanması Ciltte Belirtileri https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-ciltte-belirtileri.html Thu, 15 Nov 2018 19:42:59 +0000 Karaciğer Yağlanması (steatosis); Karaciğer hücrelerinde bulunması gereken yağ miktarından fazla yağ birikmesi sonucu oluşan aşırı oluşum sonucunda siroz gibi ağır komplikasyonlara (yan etki)  sebebiyet verecek bir tür hasta Karaciğer Yağlanması (steatosis); Karaciğer hücrelerinde bulunması gereken yağ miktarından fazla yağ birikmesi sonucu oluşan aşırı oluşum sonucunda siroz gibi ağır komplikasyonlara (yan etki)  sebebiyet verecek bir tür hastalığa karaciğer yağlanması denir. Karaciğer yağlanması alkole bağlı veya alkol harici nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Yüksek kolesterol (hayvansal kaynaklı besinlerden alınan organik maddeler), obezite ( aşırı kilo), şeker hastalığı, trigliserid (vücuttaki yağ benzeri maddeler) oranlarının dengesizliği karaciğer yağlanmasını tetikleyen ve hızlandıran faktörler arasındadır.
Karaciğer yağlanmasını düzenlenen yaşam standardı, egzersizler ve beslenme şekilleri engelleyebilir. Günümüzde insanların yoğun yaşam telaşı vücudun ihtiyaç duyduğu yaşamsal faaliyetlerin yerine getirilememesinde önemli rol oynar; düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan yetişme çağındaki çocuklar, masa başında hareketsiz çalışanlar, düzensiz  beslenen ve egzersiz yaşam süren bireyler ciddi risk altındadır. Bu sebeple düzenli yaşam önem arz etmektedir. Karaciğer yağlanması genetik yapıyla da alakalıdır.  Yağlanma her zaman bir belirtiye yol açmayabilir dolayısıyla bu hastalıkla bilmeden uzun süre yaşanabilir. Kritik düzeye geldiğinde aşırı kilo kaybı, zihinde bulanıklık, halsizlik, karın bölgesinde ağrı veya cilt üzerinde değişiklikler şeklinde kendini gösterebilir. Karaciğer yağlanması dikkate alınmadığında kanser gibi ağır bir hastalığa sebep olup, sinirsel ve zihinsel yorgunluğu da tetikleyebilir. Karaciğer yağlanmasını tedavide hiçbir ilaç kilo vermekten, insülin direncinin düzeltilmesinden daha etkili değildir. Metabolizmanın düzenlenmesiyle ciddi ölçüde iyi yönde kademe sağlanır.

Karaciğer Yağlanmasının Ciltte Belirtileri;

Vücutta görülen kaşıntı, yara, renk değişikliği gibi belirtiler iç organlarla alakalı bir sıkıntı olduğunun belirtisi olabilir. Kaşıntı, kırmızı lekeler ve sararmayla beraber karında şişlik hissi de çok dikkat edilmesi gereken belirtilerdir. Derimiz organlarımızdaki sıkıntılardan bizi haberdar eder. Bu belirtileri önemsemek ciddi ölçüde hayat kurtaracak kadar ciddi niteliklere sahiptir. 

Karaciğer yağlanmasında belirtiler avuç içinde kızarıklığın yanı sıra yanma hissi de olabilir. Ayrıca göğüs dekoltesi, boyun veya vücudun çeşitli bölgelerinde de gözlenen kılcal damar görüntüsü gibi rahatsız edici kabartılar da karaciğerin yağlandığının habercisi olabilir. Kadın ve erkeklerde karaciğer yağlanmasına bağlı olarak östrojen hormonunun gereğince metabolize edilememesiyle kol, kolaltı ve genital bölgede kıl dökülmesi görülebilir. Erkeklerin sakallarında da seyrelme yavaş uzama gözlenebilir. Tırnaklardaki değişiklikler de karaciğer yağlanmasının belirtileri olabilir. 
Karaciğer rahatsızlıklarında en belirgin hastalık kaşıntı buna bağlı olarak kabuklu yaralar oluşumudur. Bu sebeple beliren ipuçlarının önemsenmesi ve daha ciddi bir rahatsızlığa sebebiyet vermeden önlem alınması çok önemlidir. Erken teşhis hayat kurtarır.
]]>
Göz Yağlanması https://www.yaglanma.com/goz-yaglanmasi.html Fri, 16 Nov 2018 11:56:41 +0000 Göz yağlanması, ciddiye alınması gereken sıkıntılar içerisinde yer alır. Sürekli tekrar etmesi halinde göz problemlerine işaret eder. Gözün içerisine yabancı madde batması veya gözde oluşan sıkıntı sebebiyle yağlanma ol Göz yağlanması, ciddiye alınması gereken sıkıntılar içerisinde yer alır. Sürekli tekrar etmesi halinde göz problemlerine işaret eder. Gözün içerisine yabancı madde batması veya gözde oluşan sıkıntı sebebiyle yağlanma olmasına neden olur. Göz yağlanmasının giderilmesi ile gözün daha sağlıklı işlevini yerine getirmesi sağlanır. Şimdi göz yağlanmasının sebeplerinden bahsedelim.

Göz yağlanması sebepleri

Alerji, göz yağlanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Hayvan kepeği, polen, yabancı cisimlerin göze batması, yüzünün verdiği tepki olarak göz yağlanması ortaya çıkarken; bu süreç içerisinde göz histamin ismi verilen salgı üretmeye başlar. Bununla beraber kişide göz bölümünde kaşıntı, şişme, göz içerisinde kanlanma ve gözde sulanma gibi problemler çıkar.

Enfeksiyonlar, göz yağlanması sebepleri içerisinde yer alır. Özellikle göz içerisinde iltihap bulunması sebebiyle oluşur. Vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gerekir. Göz yağlanmasının yanı sıra kişide beyaz akıntı olmasına sebebiyet verir. Akıntı kokulu olurken; sarımsı renkte olduğu belirtilir.

Gözyaşı kanalında problem, göz yağlanmasının sebepleri içerisinde yer alır. Göz kanalı gelişmediği için bu bölüm görevini yerine getiremez. Bununla birlikte kişinin gözünde çapaklanma meydana gelir. Bu da enfeksiyon oluşumuna sebep olur. Doktor kontrolü ile yapılacak tedavi sayesinde göz yağlanmasının giderilmesi sağlanırken; göz kanalındaki problem ortadan kaldırılır.

Göz yağlanmasında diğer problemler, özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında oluşan toz alerjiye sebebiyet verdiğinden göz yağlanmasını tetikler. Ayrıca göz kapağı enflamasyonu, gözyaşının yeterli oranda üretilmemesi, göz kapaklarının dışa dönük olması, saman nezlesi, göz nezlesi, göze giren yabancı madde göz yağlanmasının diğer sebepleri arasında yer alır. Bazı hastalarda ise kronik sinüzit, göze alınan herhangi bir darbe, doğuştan yer alan glokom, inflamatuar hastalıklar, iltihaplı romatizma problemleri göz yağlanması sebepleri içerisinde yer alır. 

Göz yağlanması tedavisi

Oluşan problemlerin ortadan kaldırılması için vakit kaybedilmeden göz doktoruna başvurulması gerekir. Gözde bulunan damarların aşırı kuruması sebebi ile göz yağlanması ortaya çıkarken; gözlerin gerekli düzeyde nemlendirilmesi bu problemin ortadan kalkmasını sağlar. Doktorun uygulayacağı tetkik ve testlerinin ardından vereceği damlar ve kremler sayesinde göz yağlanmasının giderilmesi sağlanır. Alerjik sebeplerden dolayı ortaya çıkan yaralanmaların giderilmesin, alerji hapları kullanılması ile fayda elde edilir. Bu kullanımın yanında sütlü pansuman yapılması oldukça etkilidir. Gözde bulunan enfeksiyonlar sebebiyle antibiyotik kullanımı oldukça fayda sağlar. Düzenli olarak gözün temizlenmesi gerekir. Nemli bir bezle hafifçe gözün silinmesi ile göz temizliği sağlanır. Bu süreç içerisinde parmakların göze temas etmemesi gerekir. Çünkü parmaklarda bulunan bakterilerin göze temas etmesi halinde daha fazla enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verdiği buda göz yağlanmasının daha fazla oluşmasına sebep olduğu belirtilir. 
]]>
Yağlanma https://www.yaglanma.com/yaglanma.html Sat, 17 Nov 2018 11:55:50 +0000 Yağlanma, İnsanlar yaşamlarının her döneminde besinler tüketerek yaşamlarına devam etmektedir. Ancak sağlıksız olarak yaşamlarını devam ettirmeleri halinde kilo problemi ve yağlanma sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar Yağlanma, İnsanlar yaşamlarının her döneminde besinler tüketerek yaşamlarına devam etmektedir. Ancak sağlıksız olarak yaşamlarını devam ettirmeleri halinde kilo problemi ve yağlanma sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Yağlanma sorunu çoğunlukla aşırı besin tüketiminden kaynaklı oluşmaktadır. İçerisinde şeker ve yağ molekülleri içeren besinlerin tüketilmesi kişinin kilo almasına neden olur. Orantısız  olarak alınan bu kiloların zamanla obezite problemini yanında getirdiği gözlemlenmiştir. Uzmanların uzun yıllar yapmış olduğu araştırmalar sonrasında yağlanma problemi yaşayan kişilerin çoğunlukla sağlıksız beslendikleri ortaya çıkmıştır. Yağlanma yaşayan kişiler çoklukla aşırı kiloya sahip olan hastalar olduğu gözlemlenmiştir. 

Yağlanma problemi yaşayan kişilerin vücutlarında oldukça fazla yağ hücresi bulunmaktadır. Bu yağ hücreleri vücut için kullanılmaması halinde yağ hücreleri kabuk bağlayarak bölgesel olarak kiloları oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kilolu olan kişilerin vücutlarının sürekli olarak nemli ve yağlı olduğu hissine kapılmaktadır. Bunun temel nedeni bir hareket sonucunda yanan yağ hücrelerinin deriden dışarı atılması sonrasında kişide yağlanma problemi ortaya çıkmaktadır. Bir kısım kişilerde kronik hastalıklardan dolayı karaciğerlerin üretmiş olduğu safra ve sindirim sonrasında ortaya çıkan yağ hücreleri deri yoluyla atılarak kişinin vücudunun yağlı olduğu hissi yaratmaktadır. Yağlanma sorunu yaşayan kişiler bir hastalıktan dolayı bu olay gözlemlenmiş ise kronik rahatsızlık sonrasında sürekli vücutta yağlanma ve terleme durumu oluşmaktadır. Vücudumuzun bir çok bölgesinde ayrı yağlanma problemleri ortaya çıkmaktadır. Vücudun her bölgesinde oluşan yağlanma için ayrı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. 

Vücutta Yağlanma Türleri

Karın bölgesinde yağlanma; Yağ hücrelerinin zamanla fazla alınmasından dolayı şayet kişi düzenli spor yapmamakta ise bu yağ hücreleri erimemesinden dolayı karın bölgesindeki yağlar katılaşarak bölgesel yağ oluşumuna neden olur. Böylelikle karın bölgesi mekik gibi egzersizler yapması halinde yağ hücrelerinin bölgesel olarak yakıldığı görülecektir. 
 • Kol ve bacaklarda yağlanma: Bir hastalık veya aşırı kilo almaktan dolayı kol ve bacaklarda yağ hücreleri birikir. Ağır kaldırma veya egzersiz yapma halinde, fazla yürüme sonrasında yağ hücreleri terleme yoluyla atılarak bölgesel olarak yağlanma oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Göbekte Yağlanma; Sağlıksız beslenme sonrasında oluşan göbek üzerinde oldukça fazla aktif olmayan yağ hücresi bulunur. Mekik çekme halinde bu yağ hücreleri harekete geçerek vücuttan terleme yoluyla atılır. Biraz yorgunluk halinde bölgesel olarak çözünen yağ hücreleri yağlanma problemini ortaya getirir.
 • Yüz ve ellerde yağlanma; Kronik bir rahatsızlık sonrası oluşan yağ problemi bazen yüz ve el bölgesinde terleme yoluyla yağ hücrelerinin atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra yüz dokusu hassas bir bölge olduğundan dolayı çekirdek gibi yağlı besinler tüketilmesi halinde akne ve sivilce olarak yüzde yağlanma problemi oluşturarak bölgesel yağlanma sorunu oluşturur.
 • Saçlarda Yağlanma; Bir çok kişi sıcak yaz gecelerinde saçlarının yağlanmasından dolayı duş alma ihtiyacı duyar. Bunun temelinde ise saç kök ve diplerinde bulunan yağ hücrelerinin çözülmesi ile saçın zamanla yağlı bir hal almasına neden olabilmektedir. 
Yağlanma Tedavi Yöntemleri

Sağlıksız beslenen kişilerin vücutlarının bir çok bölgesinde yağlanma problemi oluştuğu gözlemlenmiştir. Şayet bir kimsede yağlanma problemi gözlemlenmekte ise yağlanmanın bulunduğu bölge yağ çözücü bitkisel sabunlar ile ılık su ile yıkanması halinde yağ hücrelerinin bölgesel olarak yok olduğu görülecektir. Bir kısım bitkisel ürünlerin kullanılması sonrasında bölgesel olarak yağlanma problemi son bulabilir. Ancak kronik bir hastalıktan dolayı yağlanma sorunu yaşanmakta ise; Bu yağlanmanın]]> Karaciğer Yağlanması Limon Kürü https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-limon-kuru.html Sat, 17 Nov 2018 14:29:01 +0000 Karaciğer Yağlanması Limon Kürü, Karaciğerlerimiz vücudumuzun aynasıdır. Sağlıklı karaciğeri olan bireylerin ciltleri de parlak ve pürüzsüz olmaktadır. Alkol tüketimi aşırı olan ve hareketsiz düzensiz beslenen kişilerde Karaciğer Yağlanması Limon Kürü, Karaciğerlerimiz vücudumuzun aynasıdır. Sağlıklı karaciğeri olan bireylerin ciltleri de parlak ve pürüzsüz olmaktadır. Alkol tüketimi aşırı olan ve hareketsiz düzensiz beslenen kişilerde normalde karaciğerde az miktarda bulunan yağ kişinin yaşam koşulları ve kötü alışkanlıkları sayesinde hücreler yağ depolamaktadır. Dolayısıyla karaciğerleri aşırı derecede yağlanacak ve iltihap oluşumuna neden olacaktır. Basit gibi gözüken yağlanma kişiye ciddi sıkıntılar yaşatmadan kendisi tedbir almalıdır. Yapacağı yürüyüşler sayesinde ve şifalı olan limon kürü, havuç tüketerek sağlıklı karaciğerlere sahip olabileceğini unutmamalıdır. Limon ile karaciğer fonksiyonlarınızı düzenleyebilir bu sayede de karaciğer yağlanmalarınıza çözüm olabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Limon Kürü Nasıl Yapılmalı; Karaciğer yağlanmaları için çok kolaylıkla her evde bulunan C vitamini deposu olan limon kürünü hazırlamak için bir su bardağı suyun içerisine yarım limonu sıkmanız gerekmektedir. Günde 3 kez düzenli olarak içmeniz gerekmektedir. Karaciğer yağlanmaları için içeceğiniz limon kürü antioksidan olma özelliğiyle hem karaciğer yağlanmalarını yok edecek hemde diğer kilolarınızı vermeye yardımcı olacaktır. Limon kürünün etkisini artırmak için maydanoz veya yine karaciğer dostu olan havuç katabilirsiniz. Suyunu sıkarak limonla karıştırabilirsiniz. Karaciğer yağlanmalarından kurtulan kişinin hayatına düzenli egzersizler yaparak lahana, tere, havuç ve kerevizi hayatından eksik etmeyerek sağlıklı bir yaşam için ve yağlanmaların yeniden oluşumunu önlemek için tüketmesi gerekmektedir. Karaciğerlerini bu besinler sayesinde temizleyecek ve yağ oluşumunu önleyecektir.
]]>
Kanda Yağlanma https://www.yaglanma.com/kanda-yaglanma.html Sun, 18 Nov 2018 03:17:47 +0000 Kanda Yağlanma, hastalığının tıp dilindeki adı trigliserittir. Kanda yağlanma hastalığı vücut yıkımları tarafından da yapılabilir veya tüketilen yiyecekler tarafından meydana gelir. Doymuş ve doymamış yağlar, ha Kanda Yağlanma, hastalığının tıp dilindeki adı trigliserittir. Kanda yağlanma hastalığı vücut yıkımları tarafından da yapılabilir veya tüketilen yiyecekler tarafından meydana gelir. Doymuş ve doymamış yağlar, hayvansal ve bitkisel yağlar karaciğerde farklı farklı işlemlere uğrarlar. İlk önce triglisetlerine ayrışma işlemi görürler. Karbonhidrat, yağ asitleri veya protein depolarından herhangi bir tanesi yeterinden fazla enerji depolar ise kullanılamayan fazla enerji bedenimiz tarafından trigliserite çevrilir ve yağ depolarında birikmeye başlar. Fazla biriken trigliseritler yağ hücrelerini şişirir, büyütür ve dolayısıyla kişilerde kilo artışlarına neden olur. Yağ hücrelerinde birikemeyen gereğinden aşırı fazla olan trigliserit ise kişinin damarlarında dolaşır ve kötü kolesterolün artmasına yani kanda yağlanmaya neden olur. 

Kanda yağlanma hastalığı kalp krizine neden olan etkenlerden bir tanesidir. Toplam kolesterol normal seviyelerde seyretse dahi, kanda yağlanma oranı yüksek ise kalp krizi geçirme olasılığı artmaktadır. Kanda yağlanmanın olması kalp krizi geçirme olasılığını 2 kat daha fazla arttırmaktadır. 

Kanda Yağlanma yani Trigliserit Değerleri Normal Seviyesi
 • 200 mg/dl altı (normal)
 • 200-400 mg/dl (sınırda yüksek)
 • 400-1000 mg/dl (yüksek)
 • 10000 mg/dl üstü (çok yüksek)
Kanda Yağlanma Nedenleri Nelerdir

Kanda yağlanma nedenleri bazı zamanlarda genetik olabilmektedir. Aşırı yağlı besinler tüketmek kanda yağ oranının artması yol açmaktadır. Aşırı alkol tüketmek de kanda yağlanmanın ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Bazı zamanlarda beslenmenin düzensiz olması dışında kanda yağlanma ortaya çıkabilmektedir:
 • Böbrekte yetmezlik
 • Kortizonlu ilaç kullanımı
 • Şeker hastalığı-diyabet
 • Pankreas bezi iltihabı
 • Gebelik
 • Östrojen hapları kullanımı
Kanda Yağlanma Nasıl Normale Döner

Omega-3 adlı yağ asitleri kan sulandırma özellikleri ve kanda yağlanmayı azaltıcı etkisi sayesinde kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir. Omega-3 vücut tarafında üretilemediğinden dolayı heterotrof olarak dışarıdan besinler aracılığı ile almamız önemlidir.

Kanda Yağlanmayı Önleyen Omega-3 Hangi Besinlerde Bulunur

Somon, sardunya gibi yağlı balık ürünleri omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin besinlerdir. Ayrıca semiz otu, fındık, badem, keten tohumu ve ceviz gibi besinlerde omega-3 barındıran besinlerdendir. 
]]>
Akciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/akciger-yaglanmasi.html Sun, 18 Nov 2018 09:09:03 +0000 Akciğer Yağlanması, Akciğer vücudun önemli iç organıdır. Akciğer üzerindeki hücrelerin anormal derecede yağ birikmesiyle akciğer yağlanması oluşur. Sağlık için ciddi sorun oluşturur. Akciğer yağlanması oluştuğu zaman Akciğer Yağlanması, Akciğer vücudun önemli iç organıdır. Akciğer üzerindeki hücrelerin anormal derecede yağ birikmesiyle akciğer yağlanması oluşur. Sağlık için ciddi sorun oluşturur. Akciğer yağlanması oluştuğu zaman ardından akciğer iltihaplanması da meydana gelir. Aynı anda iki sağlık sorunu yaşanır. Vücuda alınan zararlı maddeler akciğerin sağlığını kötü etkiler. Akciğerin görevini yapmasını engeller. Akciğer üzerinde oluşan %10 miktardan fazla yağ birikmesi akciğerin düzenli görevini yapmasını etkiler. 

Akciğer yağlanması bir çok sebepten dolayı vücutta oluşur. Kişinin fazla alkol ve sigara tüketimi akciğerin sağlığını bozar. Düzensiz beslenme ile akciğerde yağlanma oluşur. Akciğer yağlanması zamanla bir çok hastalığın oluşmasına neden olur. Sürekli alkol tüketimi akciğere zarar verir. Hızlı içilen alkol akciğerin iltihaplanmasına neden olur. 

Akciğer yağlanması kişinin metabolizmasını yavaşlatır ve işlevini yapamaz hale getirir. Vücutta oluşan yağ hücrelerinin çoğalmasıyla iç organların çalışmasında yavaşlama oluşur. Vücut görevini yerine getiremez ve anormal durum görülür. Vücutta depolanamayan hücreler kanın içinde dolaşmaya başlar. Akciğerin yavaş çalışmasına neden olur. Akciğerde duraksamalar görülür. Vücutta hissedilen anormal sağlık belirtisi oluşur. Sürekli kusma, mide bulantısı ve baş dönmesi görülür. Mutlaka doktora gidilmelidir.

Akciğer yağlanmasının nedenleri

Akciğer vücut sağlığı için önemli organdır. Akciğerde oluşan yağ miktarı vücudun dengesini bozar. Akciğer yağlanması bir çok sebepten dolayı ortaya çıkar. Aşırı alkol tüketimi akciğerin yağlanmasının en büyük nedeni olur. Düzensiz, bilinçsiz ve kötü beslenme akciğerin yağlanmasına neden olur. Kilo alımı, obezite ve diyabet hastası olan kişide akciğer yağlanması oluşur. Çok fazla yağlı, tuzlu, şekerli, asitli ve baharatlı besin tüketen kişide akciğer yağlanması görülür. Sürekli diyet yapan ve aç kalan kişide akciğer yağlanması görülür. Hızlı kilo alımı ve hızlı kilo verimi olan kişide akciğer yağlanması görülür. Kolesterol hastası, şeker hastası, tansiyon hastası olan kişide akciğer yağlanması oluşur. Sürekli ilaç kullanan ve bilinçsiz ilaç kullanan kişide akciğer yağlanması görülür. Hamile bayanda akciğer yağlanması oluşur. Vücuda giren bakteri, enfeksiyon, mikrop akciğerin yağlanmasına neden olur. 
]]>
Kanda Yağlanma Nasıl Düşürülür https://www.yaglanma.com/kanda-yaglanma-nasil-dusurulur.html Mon, 19 Nov 2018 08:40:15 +0000 Kanda Yağlanma Nasıl Düşürülür, hemen hemen bir çok insanda kendini gösterebilen bu kan yağlanmasının giderilmesi yöntemi herkes tarafından merak edilmektedir. Kandaki yağlanma oranı genellikle kan testi ile öğrenilmekt Kanda Yağlanma Nasıl Düşürülür, hemen hemen bir çok insanda kendini gösterebilen bu kan yağlanmasının giderilmesi yöntemi herkes tarafından merak edilmektedir. Kandaki yağlanma oranı genellikle kan testi ile öğrenilmektedir. Yükselen bu kan yağı değeri vücutta çeşitli belirtiler meydana getirebilir. Bu belirtilerin başlıcaları baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, göğüs kafesinde basınç ve sıkışma hissidir. 

Kanda yağlanma nasıl düşürülür
 • Kandaki yağ oranını artması bazen tüketilen besinler nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu besinler genellikle et, süt, tereyağı,yağlı peynir ve margarinlerden oluşmaktadır.
 • Bu rahatsızlık yalnızca tüketilen besinler nedeniyle oluşmaz. Kişinin yakınlarında böyle bir rahatsızlığı bulunan biri var ise kanda yağlanma görülme ihtimali olabilir. Yani bu tür hastalıklar genetik yapıdan dolayı da meydana gelebilmektedir.
 • Bol bol spor ve egzersiz yaparak bu rahatsızlığın vücuttan atılmasına yardımcı olunabilir. Düzenli ve dengeli spor vücudun çeşitli rahatsızlara karşı direncini de arttırmaktadır.
 • Belirli aralıklarla yürüyüş yapılması kan yağlanmasını düşürmeye yardımcı olacaktır. 
 • Yenilen yiyecekler ve içilen içeceklerin yapısında bulunan maddeler kanda yağlanma riskini oluşturabilir. Bu nedenden dolayı tüketilen besinlerin, bu tür rahatsızlıkları arttıracak özellikte maddeler içermemesine dikkat edilmelidir.
 • Vücutta oluşan kan yağlanmasını daha az yağlı yiyecekler yiyerek ve daha fazla posalı yiyecekler tüketerek oluşmasına engel olunabilir. Özellikle tavuk ve hindi gibi et ürünleri ızgaralarda pişirilmeli veya haşlama tarzında yapılarak tüketilmelidir.
 • Yemeklerde kullanılan katı yağlar da kandaki yağ oranını yükseltir. Bu tür durumlara engele olabilmek için bitkisel yağlar kullanılmalıdır. 
 • Ayrıca kırmızı etin doğru bir şekilde yapılması da bu hastalığa karşı hiç bir zararı bulunmamaktır. 
 • Kanda yağlanma oranını düşürmeye en fazla fayda sağlayan ürünlerden biri de şüphesiz balık tüketmektir. Balık, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir deniz ürünüdür. Bu nedenden dolayı kanda ki yağ oranını azaltarak dengeler. Ayrıca balık tüketimi kalp ve kalp hastalıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırarak sağlıklı bir hayat sürdürülmesine yardımcı olur.
 • Sigara, alkol ve bağımlılık yapan maddelerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü sigara ve alkol kandaki kolesterol dengesini bozar ve kolesterol düzeyinin düşmesine neden olur. 
 • Şeker içeren yiyeceklerin tüketimi yapılmamalı ve lifli yiyecekler tüketilmelidir. 
 • Ayrıca bu rahatsızlığa engel olabilmek için doktor tarafından verilen kanda ki yağlanma oranını azaltan ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
Kandaki yağlanma nasıl düşürülür sorusuna en güzel şekilde cevap verecek uygulama kesinlikle kan testi yaptırmaktır. Kan testleri hastalığa neden olan unsurları belirler ve tedavi yönteminde yardımcı olur.
]]> Akciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir https://www.yaglanma.com/akciger-yaglanmasina-ne-iyi-gelir.html Tue, 20 Nov 2018 01:21:13 +0000 Akciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir, Akciğer yağlanması karaciğer yağlanması gibi çok sık görülen bir rahatsızlık değildir. Akciğerlerimiz vücudumuz organlarından hayatımızı sağlıklı ve kaliteli bir şekilde ya Akciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir, Akciğer yağlanması karaciğer yağlanması gibi çok sık görülen bir rahatsızlık değildir. Akciğerlerimiz vücudumuz organlarından hayatımızı sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşamamız için en iyi bakmamız gereken yerlerimizden birisidir, rahat nefes almamızı sağlayan solunum sistemimizin en önemli parçasıdır. Akciğerlerimiz herhangi bir zarar görür ise hayatımız adeta çekilmez hale gelecektir. Akciğerler her ne kadar kendi kendilerini temizleme gibi bir özelliğe sahip olsalar da, Akciğer yağlanmasının ve kanallarının tıkanmasının önüne geçmek yada tedavi etmek amacı ile yapılması gereken bir çok bitkisel yöntemler vardır.

Akciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir
 • Kekik; Kekiği ister çay olarak ister kekik yağını alıp göğsümüze sürerek kullanabiliriz. Kekiğin içerisindeki uçucu yağlar girebilecek olan krampları önleyerek akciğerlerin rahatlamasına yardımcı olacaktır, aynı zamanda akciğerleri temizleyerek orada bakteri ve iltihap oluşumunun da önüne geçecektir.
 • Ekinezya; Ekinezya vücudumuzun özellikle akciğerlerimizin savunma mekanizmasını güçlendirme özelliğine sahip olduğu için çay olarak tüketilmelidir. Fakat hamile iseniz yada şeker hastası iseniz mutlaka kullanmadan önce doktora danışmalısınız.
 • Zencefil; Zencefil çok etkili bir antioksidandır, akciğerlerimizin yağdan ve herhangi bir tıkanıklıktan kurtulmak için hazır zencefilli sallama çay olarak tüketebilir, zencefili güvenilir bir aktardan toz halinde alıp bal ve limonla karıştırıp da içebilirsiniz.
 • Sarımsak; Sarımsak da içerisinde çok etkili bir antibiyotik ve aynı zamanda antioksidan bulundurduğu için akciğer yağlanmasında ve  temizliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Bol bol sarımsaklı yoğurt tüketebilir, güvenilir bir aktardan sarımsak çayı alıp içebilirsiniz.
 • Okaliptus; Okliptus yapraklarında barındırdığı antibiyotik ve uçucu yağlar sayesinde akciğer yağlanmasında ve tıkanıklıklarda çok etkili bir doğal yöntemdir. İçerisinde okaliptüs bulunan bitkisel şuruplar ve pastiller tüketerek akciğer temizliğine katkıda bulunabilirsiniz.
 • Keçiboynuzu; Keçiboynuzunu ister çiğ yiyin isterseniz de bir litre suya 6-7 adet atıp kaynatarak çay şeklinde tüketebilirsiniz. Keçiboynuzu da akciğer temizliğinde en etkili yöntemlerden bir tanesidir.
]]>
2 Derece Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/2-derece-karaciger-yaglanmasi.html Tue, 20 Nov 2018 06:47:54 +0000 2 Derece Karaciğer Yağlanması: insan vücudu içerisinde bulunan en büyük organ Karaciğerdir. Konum olarak karın boşluğu sağ bölümünde yer alan karaciğer 1,5 kg civarında bir ağırlığa sahiptir. Yaşamsal öneme sahip k 2 Derece Karaciğer Yağlanması: insan vücudu içerisinde bulunan en büyük organ Karaciğerdir. Konum olarak karın boşluğu sağ bölümünde yer alan karaciğer 1,5 kg civarında bir ağırlığa sahiptir. Yaşamsal öneme sahip karaciğer kendini yenileme özelliğine sahip bir organdır. Karaciğer ortalama olarak bir günde 1 litre safra salgılaması yapar. Karaciğerin salgıladığı bu safra yağların sindirilmesi işine yardım ederken, diğer yandan asit oranını düşürüp, geçtiği ortamların baza dönüşümünü sağlar.

Günümüzde insanlarda en çok rastlanan hastalıklardan biri karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer yağlanmasının tespit ve tedavisinde geç kalındığı takdirde siroz hastalığı ve karaciğer kanserine neden olabilir.

2 Derece Karaciğer Yağlanması Sebepleri: 

Karaciğer yağlanması basit gibi görünse de ciddiye alınıp, tedavisinin ivedi olarak yapılması gereken bir hastalıktır. Hücrelerinde normal orandan fazla yağ toplanması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında birçok faktör vardır. Bu etkenlerden bazıları; Bir alışkanlık olarak alkol kullanımı, hastanede tedavi altında bulunan hastaların, sürekli olarak damardan beslenmesi, şeker hastalığı, hızlı olarak görülen kilo kaybı, gelişigüzel beslenme, spor alışkanlığı olmayan, hareketsiz kişilerde 2 derece karaciğer yağlanması görülür. Şişman olanlarda karaciğerde yağlanma olayı kaçınılmaz olup, sonuç karaciğer büyümesidir.

Karaciğer yağlanmasının erkek ve kadınlarda hemen hemen aynı oranda görülmesi ve her beş kişiden birinde oluşması, bu hastalığın insanlar için en yaygın hastalıklardan biri olduğunu gösterir

2 Derece Karaciğer Yağlanması Belirtileri: 

Karaciğer yağlanması hastalığı, hastalarda çoğu zaman bir şikayet belirtisi olarak ortaya çıkmaz. Hatta 2 derece karaciğer yağlanması hastalığını taşıyan kişi, hasta olduğunun farkında bile varmayabilir. Çoğu zaman farkı bir rahatsızlıktan dolayı, yapılan tahlil ve tetkiklerde 2 derece karaciğer yağlanması tesadüf olarak teşhis edilir denilebilir. Hastaların çok cüzi bir kısmında  şikayetlerle baş gösterir, karnın karaciğer bulunan bölgesindeki bir ağrı, çabuk yorulma, kendini halsiz hissetme benzeri geçici olduğu tahmin edilen ağrılarla kendini gösterebilir. Bu hastalığın ilerleyen evresinde iştahsızlık, bulantı ve kaşınma görülebilir. Buna benzer yakınmalarla doktora gelen kişilerde çoğu zaman karaciğerin büyük olduğu teşhis edilir. Yapılabilecek en iyi tedavi i beslenme şeklini değiştirip, yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Tüketimde sebze, meyve ve lifli gıdalar ile beyaz et seçilmeli, düzenli spor yapılmalıdır.

]]>
Saç Yağlanması Nasıl Önlenir https://www.yaglanma.com/sac-yaglanmasi-nasil-onlenir.html Wed, 21 Nov 2018 04:39:42 +0000 Saç yağlanması nasıl önlenir, Hemen hemen herkesin merak konusu olmuştur. Özellikle ergenlik dönemi ve kırk yaş sonrası insanların daha çok yaşadığı saç yağlanması sorunu, erkeklerin kadınlara göre çok daha fazla y Saç yağlanması nasıl önlenir, Hemen hemen herkesin merak konusu olmuştur. Özellikle ergenlik dönemi ve kırk yaş sonrası insanların daha çok yaşadığı saç yağlanması sorunu, erkeklerin kadınlara göre çok daha fazla yaşadığı bir sorundur. Bu sorun doğal olarak saç yağlanması nasıl önlenir sorusunu oldukça sık sordurur.

Saç yağlanması nasıl önlenir, bunun için bir birkaç yöntem bulunmaktadır. Tıbbi ve doğal yöntemler olarak iki ana grup altında toplanır. Genellikle eczanelerde satılan saç yağlanmasına özel üretilmiş sprey ve saç damlalarıdır. İkinci ana grup ise doğal olan saç bakım kürleridir. Bu saç bakım kürleri evde çok rahat hazırlayabileceğimiz ve maliyet olarak oldukça uygun fiyatlı doğal kürlerdir. Doğal kürler her zaman tıbbi ürünlere göre daha fazla tercih edilmiştir. Bunun sebebi ise tıbbi kimyasal ürünler gibi hiç bir yan etkisinin bulunmaması ve maliyetinin oldukça düşük olmasıdır. Peki bu kürler nelerdir

Saç yağlanması nasıl önlenir, doğal bakım kürleri nelerdir
 • Çam terebentin esansı: Bu doğal yağ ile haftada en az iki gün banyo yapamadan bir saat önce saç diplerine uygulanır ve sonra krem içermeyen doğal bir şampuanla yıkanır.
 • Karbonat bakımı: eğer saçlar gün aşırı yağlanıyorsa, yağlanmış saç diplerine hafif karbonat sürerek saçlara masaj yapılıp taranmalıdır. Bu uygulama yıkamadan saç yağlanmasını yok edecektir.
 • Sarımsak kürü: Bir kaç diş sarımsak ezilerek içine yarım limon sıkılır ve banyodan önce saç diplerine sürülür ve yarım saat bekletilir. Bu uygulama haftada bir kez yapılır. Ayrıca bu kür saçların canlanmasında da etkilidir.
 • Kına: Eğer saçlar aşırı yağlanıyorsa saçlara kına sürülüp kına ile boyanması da bir çözüm yoludur.
Saç yağlanması nasıl önlenir yukarıda saydığımız şekillerdedir. Bazen eczanelerden temin edilen ilaçlarla bazen de doğal yollarla saç yağlanmasını önleyebiliriz. Tabi ki bu önlemler içinde düzenli yıkamak ve uygun şampuan kullanmakta yer almaktadır. Saç yağlanması bu uygulamalarla baş edilir bir sorun haline gelir.
]]>
Maydanoz Limon Kürü Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/maydanoz-limon-kuru-karaciger-yaglanmasi.html Thu, 22 Nov 2018 04:19:40 +0000 Maydanoz Limon Kürü Karaciğer Yağlanması, Karaciğer yağlanması rahatsızlığı sonradan fibroz veya siroza dönüşebilir ya da ileride karaciğer kanserine sebep olabilir. Bu kür yardımıyla hem karaciğerin yağlanması önl Maydanoz Limon Kürü Karaciğer Yağlanması, Karaciğer yağlanması rahatsızlığı sonradan fibroz veya siroza dönüşebilir ya da ileride karaciğer kanserine sebep olabilir. Bu kür yardımıyla hem karaciğerin yağlanması önlenir hem de karaciğer temizlenmesi sağlanır. Hepatosteatoz yani Karaciğer yağlanması rahatsızlığında, destekleyici olarak bitkisel tedavi yöntemi olan maydanoz limon kürü yapılması mükemmel bir uygulamadır. Aşağıda vereceğimiz kür tarifi uygulaması alışkanlık haline getirilmemeli, hatta doktor tavsiyesine göre uygulama yapılmasını önermekteyim.

Maydanoz Limon Kürü Karaciğer Yağlanması Uygulama Şekli

Maydanoz limon kürü karaciğer yağlanması uygulaması için sapı ile beraber 15, 16 tane taze maydanozu  önce elinizde bölerek küçük paralara ayırın. Sonra bir mutfak robotu veya blendera koyun ve üstüne ikiye bölünmüş limonun yarısının suyunu (iki yemek kaşığı ölçüsünde) ve yarım su bardağı su ilave edin. Mutfak robotunu çalıştırıp, maydanoz, limon suyu ve su karışımının iyice karışmasını sağlayın.  Elde edilen Maydanoz limon kürünü karaciğer yağlanmasına karşı sabah kahvaltılarından 30 dakika kadar öncesinde yani aç karnına tamamı bitecek şekilde için. Bu uygulamayı yaptıktan sonra yarım saat sonra kahvaltınızı yaparsınız. Kürü tarif eden uzmanlar; kür uygulaması ile kahvaltı arasının en az yarım saat olmasını belirtmektedirler. Kür uygulamasına bu şekilde 15 gün boyunca hiç ara vermeden her sabah kahvaltısından önce devam edilmelidir.  Belirtilen 15 günlük kür süresi sona erince 7 gün bu kürün yapılmasına ara verilir. 7 gün aradan sonra 15 günlük kürümüze aynı şekilde uygulamaya devam ediyoruz. 15 günün sonunda bu kür uygulamasını bitiriyoruz. 7 gün ara vererek maydanoz limon kürü karaciğer yağlanması için yapmış olduğumuz bu bir aylık küre rahatsızlığın durumuna göre 5-6 ay sonra aynı şekilde tekrar başlayıp devam edilebilir.

]]>
Saç Derisi Yağlanması https://www.yaglanma.com/sac-derisi-yaglanmasi.html Thu, 22 Nov 2018 18:28:04 +0000 Saç derisinde yağlanma, Bayanların ciltlerinden sonra bir o kadar önemli giysileri saçlardır. Şekilleri ve renklerine kadar her anlamda dikkatleri üzerine çeken bir unsurdur. Saç derisinde yağlanma, bir çok kişinin canını Saç derisinde yağlanma, Bayanların ciltlerinden sonra bir o kadar önemli giysileri saçlardır. Şekilleri ve renklerine kadar her anlamda dikkatleri üzerine çeken bir unsurdur. Saç derisinde yağlanma, bir çok kişinin canını ciddi anlamda sıkar. Çünkü yağlı görünümde olan saçlar oldukça parlak ve kirli görünür. Böyle saçlara sahip kişiler toplum içine çıkarken birisinin dikkatini çekmekten çok korkarlar. Saç derisinde yağlanma, herkeste farklı olarak meydana gelir. Çünkü saç derisindeki yağ bezlerinin normalden fazla çalışmasıyla oluşur. Buna bağlı olarak aslında yağlanma saçın kendisinde değil derisinde oluşur. Saçı yağlı olan kişiler saçlarının diplerine dokununca elde hissedilen yağın yoğunluğu anlaşılır. Uçlarda yağlanma hissi olsa da bu diplere göre ciddi oranda daha azdır. 

Saç derisinde yağlanma, derinin yağ bezlerinin çalışmasına bağlı oluşsa da bu durumu hava koşulları ve kişinin saça uyguladığı bir çok şeyle doğrudan ilişkilidir. Saça şekil verirken elle fazla müdahale edilen saçın derisi oynayarak deri altındaki yağları daha çok yoğunlaştırır. Bu yüzden düzleştirici, bukle gibi işlemler saçtaki yağlanmaya direk olarak etki ederler. Aynı zamanda kişinin aşırı terlemesi de ter bezlerinin çalışmasına bağlı olarak saç derisinin yağlanmasında rol oynar. Saç derisinde yağlanma sorununu sürekli yaşayan kişiler için evde bazı bitkisel yöntemler kullanmak mümkündür. Bununla birlikte saçlara uygulanan bazı işlemleri azaltmakta yardımcı olacaktır.

Saç derisinde yağlanmayı azaltmak için neler yapılmalıdır
 • İlk olarak kullanılan şampuanın doğru olması çok önemlidir. Saç tipine göre içerikte olan şampuan tercih edilmelidir. Yağlı saçlar için hazırlanan şampuanlar yağlanmayı belli oranda etki eder.
 • Saç çok sıcak suyla yıkanmamalıdır. Ilık suyla yıkanması daha yavaş yağlanmayı sağlar.
 • Saç için kullanılan saç bakım kremleri kesinlikle diplere temas ettirilmemelidir. Saçın sadece uçlarına uygulanmalıdır.
 • Beslenmeye dikkat etmek, vitamin bakımından zengin besinler tüketmek ve alkol türü alışkanlıklardan uzak kalmak saç sağlığı için oldukça etkili olmaktadır.
 • Elma sirkesi saç yağlanmasında çok etkili bir çözümdür. Elma sirkesi içeriği olan saç ürünleri kullanılması yanında, banyo sonunda elma sirkesini suya ekleyerek saçı bu suyla yıkamak ciddi oranda fayda sağlar. Bu işlemden sonra saçları durulamaya gerek yoktur.
 • Bitkisel bir çözüm uygulanmak istenirse, bir bardak kadar su içerisine bir tatlı kaşığı biberiye atılıp 10 dakika demlendirdikten sonra saça uygulanabilir. Mümkünse içerisine bir tatlı kaşığı kekik atılması daha etkili bir karışım olur. Bu karışım saç derisinde yağlanmaya direk etki eden mucizevi bir karışımdır. Demlenen karışım saça sürülür ve bir saat kadar saçta bekletildikten sonra saçlar yıkanır.
]]>
Kalp Yağlanması Bitkisel Tedavi https://www.yaglanma.com/kalp-yaglanmasi-bitkisel-tedavi.html Fri, 23 Nov 2018 14:15:29 +0000 Kalp Yağlanması Bitkisel Tedavi, beslenme şeklinin yağlı olması kalp yağlanmasına sebep olabilmektedir. Kalp yağlanması farklı sebeplerden olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi kalp adalesi içinin yağlanma durumudur. Diğeri ise ka Kalp Yağlanması Bitkisel Tedavi, beslenme şeklinin yağlı olması kalp yağlanmasına sebep olabilmektedir. Kalp yağlanması farklı sebeplerden olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi kalp adalesi içinin yağlanma durumudur. Diğeri ise kalp adalesinin içinin yanması durumudur. Genel olarak tüketilen yağlı gıdalar yakılamayarak vücudun bazı yerlerine yerleşmektedir bunlardan bir tanesi de kalptir. Kalp yağlanmalarının belirtileri genel olarak nefes darlığı ve çarpıntı şeklinde kendini göstermektedir. Ayrıca bulantı, gözlerde kararma ve baş dönmesi kalp yağlanması belirtileri arasında bulunmaktadır. Kalp yağlanmasından en önemli şey kilo vermek ve egzersiz yapmak gerekmektedir. Kalp sorunu önemli bir durum olduğu için ilk olarak doktorunuza başvurmanız ve doktorunuzun söylediği şeyleri yapmanız gerekir. Orta ve ileri yaşlarda kalp sorunu daha fazla görülmektedir. 

Kalp Yağlanması Bitkisel Tedavi şekli 
 • Kabuklu soyulmuş bir diş iri sarımsak. Sarımsağın kararmamış olması gerekmektedir ayrıca sarımsağın diri olması gerekmektedir. Sapları ile birlikte on ile on iki adet maydanoz. Maydanozun yaprakları sararmamış olması gerekir. İki yemek kaşığı limon suyu, yarım su bardağı klorsuz su gerekir. Bunların hepsini blendırdan çekiniz. Daha sonra kahvaltıdan 20 dakika önce içmeniz gerekir. Bu kürü sadece yılda 2 kez yapmanız gerekir. 
 • 1 kahve fincanı limon suyu ve 1 kahve fincanı su karıştırılır. Bu karışımı sabah aç karnına içilmesi gerekir. Yağlanmaya da iyi geleceği için kilo veriminizi sağlayacaktır. 
]]>
Karaciğer Yağlanması Diyeti https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-diyeti.html Sat, 24 Nov 2018 10:10:24 +0000 Karaciğer yağlanması diyeti, Özellikle çağın hastalığı olan obezite kişilerde oldukça yaygın görülür. Karaciğer içerisinde bulunan hücrelerin gereğinden fazla şekilde yağ toplanması sebebiyle meydana gelen karaciğer ya Karaciğer yağlanması diyeti, Özellikle çağın hastalığı olan obezite kişilerde oldukça yaygın görülür. Karaciğer içerisinde bulunan hücrelerin gereğinden fazla şekilde yağ toplanması sebebiyle meydana gelen karaciğer yağlanmasında gerekli diyet yapılması gerekir. Toplumda erkek ve kadının herkeste görülebilen hastalıktır. Normal düzeyde vücutta yüzde 10 oranında karaciğerde yağ olması gerekirken; karaciğer yağlanmasında bu sınır fazlasıyla aşılmıştır. Kişinin yapısal bozukluk yaşamasının yanında karaciğerin gerekli şekilde çalışmasına engel olur.

Karaciğer yağlanması diyeti karaciğerinde yağlanma bulunan kişinin günlük beslenme şekline dikkat etmesi gerektiği için kullandığı bir beslenme programıdır.  Karaciğer yağlanması diyeti ile birlikte karaciğerde bulunan yağ oranının giderilmesi sağlanır. Bu kişilerin dengeli beslenmesinin yanında egzersiz yapması, tükettiği yağlı yiyecekleri tüketmemesi, verilen diyet listesine uyulması halinde hem kilo vermesi sağlanırken; hem de karaciğerde bulunan yağlanma probleminin giderilmesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken hızla kilo vermekten ziyade yavaş yavaş vücudun kabul edeceği şekilde kilo verilmesidir. 

Karaciğer yağlanması diyetinde uygulama

Bu şikayeti olan kişilerin kullandığı yağlara dikkat etmesi gerekir. Özellikle hayvansal yağlardan kaçınmaları tavsiye edilir. Günlük tüketilen ürünler içerisinde bulunan etinin yağız olanı tercih etmeleri gerekirken; sakatat ürünlerinden uzak durmaları tavsiye edilir. Tavuk içerisinde ise deri olan kısmının tüketilmemesi gereken; günlük karaciğer yağlanması diyeti yapan kişilerin taze sebze ve meyve ile beslenmeleri, lif oranı yüksek olan besinler tüketmeleri ve beyaz et, balık gibi protein bakımından yüksek besinler tüketmeleri tavsiye edilir. Böylece vücudun insülin direncinin kırılması sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin tempolu olarak yürüyüş yapması tavsiye edilir. Diyet listesine uyulması halinde bu problemin giderilmesi sağlanır.

Karaciğer yağlanması diyetinde bulunan besinler
 • Kişinin öğün saatlerine dikkat etmesi son derece önemlidir. Karaciğer yağlanması diyeti uygulayan kişilerin ekmek veya tahıl ürünlerini tüketmesine hiçbir sakınca yoktur. 
 • Bunun yanı sıra ızgarada balık, ızgarada tavuk veya bu ürünlerin haşlanmış olarak tüketilmesi tavsiye edilir. 
 • Günlük kalsiyum oranının dengelenmesi için yarım litre yağsız süt veya bir kase yağsız yoğurt tüketilmesi faydalıdır. 
 • Bu kişilerin haftada sadece bir yumurta tüketmesi tavsiye edilir. Karaciğer yağlanması diyeti  yapanların kahvaltıda kibrit kutusu kadar yağsız peynir tüketmeleri faydalıdır. 
 • Meyve, meyve suyu tüketebilirler. 
 • Bütün yeşil sebzelerden istediği kadar tüketilebilirler.
 • Limonata, bitki çayı, normal çay, kahve gibi içecekler tüketmelerinde sakınca yoktur.
Karaciğer yağlanması diyetinde tüketilmemesi gereken yiyecekler
 • İşlenmiş et ürünlerinden uzak durmaları tavsiye edilir. Özellikle pastırma sucuk gibi ürünleri tercih etmemeleri son derece önemlidir. 
 • Kaymak, çikolata, kuru yemiş, krema gibi şekerli ve yağlı besinlerin tüketiminden kaçınmaları gerekir.
 • Zeytin, zeytinyağı, kuyruk yağı, margarin gibi yağlardan kaçınmaları tavsiye edilir. Ayrıca yağda kızartılan hamur işi veya patates kızartması gibi besinleri tüketmemeleri gerekir. 
 • Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz.
 • Ayrıca baklagiller arasında bulunan kuru fasulye, mercimek, nohut gibi besinlerin tüketilmesi zararlıdır.
 • Şalgam, brokoli, soğan, sarımsak, karnabahar tüketmemeleri gerekir.
 • Karaciğer yağlanması diyeti uygulayan kişilerin yağlı ve aşırı tatlı yiyeceklerden uzak durmaları son derece önemlidir. 
]]>
Cilt Yağlanması Nasıl Önlenir https://www.yaglanma.com/cilt-yaglanmasi-nasil-onlenir.html Sat, 24 Nov 2018 16:52:39 +0000 Cilt yağlanması nasıl önlenir, bu durum hemen hemen her insanın günlük yaşantısı içerisinde sıklık ile yaşamış olduğu bir durumdur. Cildin özellikle yüzdeki T bölgesi çevresinde oluşan yağlanma insanları sosyal çevres Cilt yağlanması nasıl önlenir, bu durum hemen hemen her insanın günlük yaşantısı içerisinde sıklık ile yaşamış olduğu bir durumdur. Cildin özellikle yüzdeki T bölgesi çevresinde oluşan yağlanma insanları sosyal çevresinde sıkıntı içerisinde bırakır. Çünkü vücut içerisindeki yağ kendini dışarı atarak hiç de hoş olmayan bir görüntü yaratır. Bunun yanı sıra cilt yüzeyinde bir de sivilce ve pürüzler var ise durum daha kötü olabilir. Bazen temizlendiği halde kendi kendini tekrar eden yağlanmalarda görülür. Bunların sebebi çoğunluk ile beslenme düzenindeki bozukluklar olarak görülür. Bunun yanı sıra hormonal bozukluklar, cildin iyi bir şekilde temizlenmemesi de yağlanma sebeplerinden olmaktadır. 

Cilt yağlanması nasıl önlenir  

Yağlı ciltlerin bu problemi tamamen ortadan kaldırılamayacak olsa bile bazı yöntemler ile cilt yüzeyi üzerindeki fazla yağlar arındırılabilir. Yağsız cilt diye bir şey yoktur. Aslında her cildin miktarına göre belirli yağ kapasitesi vardır. Fakat bazı cilt tiplerinde bu yağlı oranı çok daha fazla görülmektedir. Yağlı bir cildin parlak görünüyor olması iyi bir şeymiş gibi olsa bile aslında cilt bir o kadar da sağlıksız bakımsız ve cansız görüntü yaratır. Böyle bir cilt yapısına sahip olan kişiler kendilerini her zaman kirli hissederler. Çünkü gözenekler her zaman daha açıktır ve sürekli temizlenme ihtiyacı isterler. Oldukça yoğun siyah noktalar görülebilir. Bir tek iyi bir yanı vardır ki yağlı bir cilde sahip olan bir kişi daha geç yaşlanır ve diğer kişilere göre çok fazla kırışıklık sahibi olmaz. Peki cilt yağlanması nasıl önlenebilir, Günlük olarak öncelikle cildin saf su ile yıkanması unutulmamalıdır. Su her yöntemden daha önemlisidir. En az günde iki kere sabah ve akşam olmak üzere cilt temizlenmelidir. Kullanıla kozmetik ürünleri çok önemlidir. Daha kaliteli ve cilt yapısına zarar vermeyecek olan ürünler tercih edilmelidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme şekli cildinizi de korur ve daha az zarar görmesini yapısının bozulmamasını sağlar. Haftada bir yada iki kere cilt maskesi uygulanabilir. Bu işlem ile hem yağlardan hem de siyah noktalardan kurtularak kişi gözeneklerini de temizlemiş olacaktır. Bunların dışında yaşanan stres de cildin yapısının bozularak daha çabuk yağlanmasına neden olabilir. Bu neden ile olabildiğince stresli ortamlardan uzak durulmalıdır. 
]]>
Hamilelikte Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/hamilelikte-karaciger-yaglanmasi.html Sat, 24 Nov 2018 23:12:31 +0000 Hamilelikte Karaciğer Yağlanması, Hamilelik, kadınların yaşamında kritik bir zaman dilimidir. Çeşitli hormonal değişiklikler sebebiyle, anne ve bebekte rahatsızlıklar çıkabilir. Küçük  bir rahatsızlık, büyük Hamilelikte Karaciğer Yağlanması, Hamilelik, kadınların yaşamında kritik bir zaman dilimidir. Çeşitli hormonal değişiklikler sebebiyle, anne ve bebekte rahatsızlıklar çıkabilir. Küçük  bir rahatsızlık, büyük bir probleme dönüşebilir ve ciddi gebelik risklerine neden olabilir. Bunlardan biri de karaciğer yağlanmasıdır.

Hamilelikte karaciğer yağlanması, hamilelik döneminin genelde son haftalarında rastlanan ciddi bir rahatsızlıktır. Bazı hastalarda lohusa döneminde de görülebilir.

Hamilelikte karaciğer yağlanmasının nedenleri; karaciğer hücreleri içinde yağ birikmesiyle ilişkilidir. Bu, sık rastlanmayan bir durum olmasına rağmen, karaciğer ve böbrek yetmezliğine sebep olmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu durumlarda, ikiz bebeklerde ve ilk hamileliklerde daha yoğun gözlemlenir. Karaciğer yağlanması, gebelikte yağ metabolizmasının bozulması, annenin daha fazla yemesi ve kolesterolün yükselmesi ile de artış gösterir.

Hamilelikte karaciğer yağlanması belirtileri; halsizlik, anormal ağrı, yorgunluk, kusma, sarılık, bulantı, kaşıntı, enzimlerde şiddetli yükselme ve şiddetli baş ağrısıdır.

Hamilelikte karaciğer yağlanmasının oluşturabileceği tehlikeler;

 • Beyin ödemi
 • Pıhtılaşma bozukluğuna bağlı bağırsak ve mide kanamaları
 • Böbrek yetmezliği
 • Ensefalopati (beyin dokusunda problem)
 • Damar içi pıhtılaşma
 • Bebek ölümü (fetal mortalite)
 • Anne ölümü (maternal mortalite)

Hamilelikte karaciğer yağlanması tedavisi; hamilelikte karaciğer yağlanması, doğumdan sonra hızlı ilerleyebilen bir hastalık olduğundan tedavide sıklıkla hamileliğin doğum ile sonlandırılması tercih edilir. Bu durum erken doğuma neden olmaktadır. Doğumun doğal bir süreçte başladığı durumlarda genellikle sezeryan gerekmektedir. Doğum esnasında fazla kanama riski yüksektir.

]]>
Kolesterol Ve Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/kolesterol-ve-karaciger-yaglanmasi.html Sun, 25 Nov 2018 14:45:23 +0000 Kolesterol ve karaciğer yağlanması; kolesterol ve karaciğer yağlanması birbiriyle yakından alakalıdır. Çünkü kolesterol karaciğerde üretilir. Kolesterol karaciğerden hücrelere, hücrelerden de tekrar karaciğere kan yolu ile ta Kolesterol ve karaciğer yağlanması; kolesterol ve karaciğer yağlanması birbiriyle yakından alakalıdır. Çünkü kolesterol karaciğerde üretilir. Kolesterol karaciğerden hücrelere, hücrelerden de tekrar karaciğere kan yolu ile taşınır. İki çeşit kolesterol vardır bunlar iyi huylu ve kötü kolesterol'dur. Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesinden dolayı oluştuğu için düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Karaciğer yağlanmasına alkol kullanımının sebep olduğu düşünülse de yüksek kolesterol da  sebep olmaktadır.

Kolesterol ve karaciğer yağlanmasının sebepleri

Karaciğer yağlanmasının başta kolesterol olmak üzere, alkol, şeker hastalığı, aşırı kilo yani obezite'de karaciğer yağlanmasının sebepleri arasındadır. Ayrıca karaciğer yağlanmasında ailenin genetik yapısı da  sebep olmaktadır.

Karaciğer yağlanmasının belirtileri

Karaciğer yağlanmasının belirtileri sürekli yorgunluk hissi, karaciğerin büyümesi, zayıflama, karın ağrısı, koltuk altı kısmında ki deride renk değişikliği, kas kaybı, tansiyon ve obezite olmaktadır.

Kolesterol ve karaciğer yağlanmasının tedavisi

Doktorunuzun vereceği kan tahlilleri sayesinde kolesterole bakılarak yüksekliği, iyi huylu olup olmadığına bakılır. Daha sonra kolesterol yüksek ise doktorunuzun vereceği ilaç ve diyet uygulanarak kolesterolün düşmesi yani normal seviyeye gelmesi sağlanır. Karaciğer yağlanmasına sebep olan kolesterol düşürüldükten sonrada vücudu yormayacak egzersizler yapılır. Böylece kolesterolden kaynaklanan karaciğer yağlanmasının önüne de geçilmiş olur. 
]]>
Yüz Yağlanması https://www.yaglanma.com/yuz-yaglanmasi.html Mon, 26 Nov 2018 05:42:04 +0000 Yüz yağlanması, her insanın yaşadığı sorundur. Cilt bayanın en önem verdiği vücut bölgesidir. Kullanılan yüz bakım ürünleri ve yağ bakım malzemesi yüzün yıpranmasına neden olur. Yüzdeki yağ bezinin fazla çalışması Yüz yağlanması, her insanın yaşadığı sorundur. Cilt bayanın en önem verdiği vücut bölgesidir. Kullanılan yüz bakım ürünleri ve yağ bakım malzemesi yüzün yıpranmasına neden olur. Yüzdeki yağ bezinin fazla çalışmasıyla yüz yağlanır. Yüzde görülen yağlı nemin asıl nedeni sebumdur. Yüzde üretilen sebum cildin tamamında görülmesine neden olur. Her kişinin yüzünde az miktarda sebum vardır. Sebum cilt için faydalıdır. Aşırı sebum üretimi cilde zarar verir. En önemlisi yüzü yaşlandırır. Sebum cilt tabakasında birleşerek her bölgeye dağılır. Yüzdeki gözenekler açılır. Sebum gözeneğin içini doldurur ve yüz çok yağlı durur. Sebumun çoğalması siyah noktanın oluşmasına neden olur. Yüzde akne ve yara oluşur. Yüzde sivilce çıkmaya başlar. Cilt pürüzlü ve bakımsız durur. Yüz yağlanması önemli sağlık sorunudur. Yüz için bakım yapılmaması ve yalnış kozmetik ürün kullanımı yüzün yıpranmasına neden olur. Cilt yağlanması varsa kendinizce bakım ve krem tedavisi uygulanması yanlış olur. Doktor kontrolü ile tedavi uygulanmalıdır. Yüz için yapılan yalnış bitki kürü yüzü yağlandırır.

Yüz yağlanmasının nedenleri,

Yüz bir çok nedenden dolayı yağlanır. Yağlanan yüz bakımsız ve kötü durur. Sebum miktarının yüz bölgesinde çoğalmasıyla cilt yağlanır. Sebum en çok yüz, kulak, el, ayak bölgesinde oluşur. Yüzde oluşan sebum daha çok belli olur. Genç kız ve erkeğin ergenlik dönemine girdiği zaman yüzde yağlanma görülür. Sinir ve stres yapan kişide yüz yağlanması oluşur. Hormon bozukluğu yaşayan kişide yüz yağlanması görülür. Yanlış ve ucuz kozmetik ürün kullanımı ile yüzde yağlanma oluşur. Doktor kontrolsüz ilaç ve krem kullanılması ile yüzde yağlanma oluşur. Yüze yapılan yanlış bakım ve bitki yağı ile yüzde yağlanma oluşur. Yetersiz ve dengesiz beslenme ile yüzde yağlanma oluşur. Diyet yapan kişide yüz yağlanması görülür. Kilolu ve obezite hastasında yüz yağlanması görülür. C vitamin içerikli meyve tüketmeyen kişide yüz yağlanması oluşur.
]]>
Ciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/ciger-yaglanmasi.html Mon, 26 Nov 2018 12:51:25 +0000 Ciğer Yağlanması, Organlarımızın ayrı ayrı görevi vardır, hepsi bizim için çok kıymetlidir ve hayati önem taşır. Ciğerler, sağlıklı yaşamamız için çok önemli organlardır. Aynı zamanda iyi bakmalıyız ve  gerekli Ciğer Yağlanması, Organlarımızın ayrı ayrı görevi vardır, hepsi bizim için çok kıymetlidir ve hayati önem taşır. Ciğerler, sağlıklı yaşamamız için çok önemli organlardır. Aynı zamanda iyi bakmalıyız ve  gerekli özeni göstererek onları yormamalıyız. Biz onlara nasıl davranırsak, onlar da bize öyle davranırlar. Nasıl ki ilaç kullanmadan önce kullanım koşullarına göre hareket ediyorsak, ciğerlerimize daha fazla özen göstermeliyiz. Karaciğer vücudumuzun çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi çalışır. Akciğer ise kalpten sonra, nefes almamızı sağlayan hayat kaynağımızdır. Ciğer yağlanması, iki farklı şekilde görülmektedir; basit yağlanma ve karaciğerde iltihaplanmadır.

Ciğer Yağlanması Kimlerde Görülür
 • Aşırı alkol tüketenlerde
 • Şeker hastalığı olanlarda
 • Kandaki yağ oranı yüksek olanlarda
 • Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı olmayanlarda
 • Sigara içenlerde
 • Obezite hastalığı olan, fazla kilolu kişilerde
 • Hazır gıda tüketen, okul çağındaki çocuklarda
 • İş hayatını masa başında geçiren kişilerde
 • Spor ve egzersiz alışkanlığı olmayan yetişkinlerde
 • Uzun süre aç kalıp, düzensiz beslenenlerde
 • Tedavi amaçlı, düzenli ilaç kullanan kişilerde
 • Ekmek, makarna, pasta, kurabiye gibi karbonhidratlı gıdaları fazla tüketenlerde
 • Hiper tansiyon hastalarında
 • Kalıtsal olarak da ciğer yağlanması görülmektedir.
Ciğer Yağlanması Belirtileri ve Nedenleri: Karaciğer yağlanması genellikle alkole bağlı alkolün dışındaki etkenlerden oluşmaktadır. Karaciğer yağlanması diğer rahatsızlıklar gibi belirgin, şikayet ve belirti vermez. Hasta başka bir rahatsızlığı için doktora gittiğinde, yapılan ultrason taramasında görülerek hastaya bildirilir. Hastalığın ilerlemesiyle, yorgunluk, karaciğer büyümesi, sarılık, iştahsızlık gibi rahatsızlıklarla kendini gösterir. Şeker hastalarında ciğer yağlanması daha fazla orandadır. Sakatat, krema, margarin, çikolata, şeker, gazlı içecekler ve yağlı gıdalar yağlanmayı hızlandırır. 

Ciğer yağlanması önlemek ve tedavi etmek için, öncelikle alkollü içeceklerden uzak durmalıyız, karbonhidratlı, şekerli ve hazır gıdalarla beslenmemeliyiz. Yağlanmayı önleyici, yeşil çay, fındık, fıstık, zeytinyağı, avakado gibi yağ oranını düşüren gıdaları tüketmeliyiz. Lifli gıdalar, yeşil sebzeler, tahıllar, baklagiller, taze meyveler yağlanmayı azaltmaktadır. Günde bir fincan kahve de faydalı olmaktadır. Ciğer yağlanması tedavisinde henüz etkili bir ilaç bulunamamıştır. Doktor kontrolünde önerilen gıdalarla beslenmeye özen göstermeli, fazla kilolardan kurtulmalı, spor ve egzersiz yapmalıdır. İnsan hayatı için tehlikeli  bir rahatsızlık olduğu için, doktor tavsiyesinin olmadan kesinlikle ilaç alınmamalıdır. 
]]>
Enginar Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/enginar-karaciger-yaglanmasi.html Tue, 27 Nov 2018 00:06:21 +0000 Enginar Karaciğer Yağlanması, vücudun en büyük organı olan karaciğer, vücutta biriken toksin gibi zehirli maddeleri vücuttan uzaklaştırarak vücudun deposu olma görevinin yanı sıra vücut ısısını da ayarlama Enginar Karaciğer Yağlanması, vücudun en büyük organı olan karaciğer, vücutta biriken toksin gibi zehirli maddeleri vücuttan uzaklaştırarak vücudun deposu olma görevinin yanı sıra vücut ısısını da ayarlama özelliğine sahiptir. Hayati organlardan biri olan karaciğerin yokluğu yaşamın sona ermesi anlamına gelir. Karaciğerde biriken fazla yağ, vücut için gerekli enzimlerin üretilmesini engelleyerek, ciddi hastalıklar oluşturur. Beslenme düzeni, şeker hastalığı ve kalp damar hastalıkları karaciğer yağlanmasına neden olan başlıca sebepler arasındadır. Karaciğer yağlanması için en etkili tedavi şekli dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra fazla kilolardan kurtulmaktan geçer. Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına gelen karaciğer yağlanması enginar ile yenilebilme özelliğine sahip bir organ. Enginar karaciğer yağlanması için yaratılmış bir besin olma özelliği taşıyor adeta. Beslenme programına enginar dahil edildiğinde karaciğer yağlanmasını büyük ölçüde yok ediyor.    

Enginar karaciğer yağlanması için nasıl tüketilmelidir

Sağlıklı bir bireyde karaciğerin de %5 oranında yağ bulunması normal olup aşırı karaciğer yağlanması kalbi fazlasıyla yorarak kalp hastalıkları için risk oluşturur. Günlük meyve, sebze ve lifli gıdalar ile beslenme karaciğer sağlığı için oldukça faydalıdır. Enginar karaciğer yağlanması için tüketilebilecek en değerli sebzelerden bir tanesidir.

Enginar, safra akışını uyararak karaciğeri temizleme etkisine sahip olan bir sebzedir. Sindirime yardımcı olan enginar safra taşı olan kişilerde belirtileri şiddetlendirebilmektedir. Bu bakımdan doktora danışmadan tüketilmemesi gerekir.

Enginar karaciğer yağlanması için tüketildiğinde gösterdiği etki şu şekildedir;

Enginar kandaki fazla kolesterolü süzerek karaciğere fazla yük binmesini engeller, böylece karaciğerin yükünü hafifleterek daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. 

Karaciğer yağlanmasını engelleyen enginar zeytinyağlı olarak tüketildiğinde daha sağlıklı bir hale gelir. Enginarın karaciğer yağlanmasına olumlu etkisi tablet şeklinde gıda takviyesi olarak da üretilmesine neden olmuştur. Fakat her gıda da olduğu gibi enginarı da doğal hali ile tüketmek sağlık açısından çok daha faydalıdır. Ayrıca karaciğer yağlanmasından enginar tableti şeklinde kullanım yapacaksanız mutlaka doktorunuzun onayını almanız gerekir. Ama doğada her an elinizin altın da bulunan enginar karaciğer yağlanması için sebze şeklinde pişirilerek tüketilmelidir.

]]>
Hamilelikte Saç Yağlanması https://www.yaglanma.com/hamilelikte-sac-yaglanmasi.html Tue, 27 Nov 2018 14:19:29 +0000 Hamilelikte Saç Yağlanması, hamilelik bir anne adayının yaşayabileceği en özel süreçlerden biri olup bir takım sıkıntılarında fazlası ile yaşandığı bir dönemdir. Her kadın cilt ve saç sağlığına son derece Hamilelikte Saç Yağlanması, hamilelik bir anne adayının yaşayabileceği en özel süreçlerden biri olup bir takım sıkıntılarında fazlası ile yaşandığı bir dönemdir. Her kadın cilt ve saç sağlığına son derece özen gösterir. Hamilelikte artan hormonlar etkisi ile bazı şeyler lehinize gelişirken baz şeylerde sıkıntıya girmenize sebep olur. Hamilelikte saç yağlanması da bunlardan bir tanesidir. 

Hamilelikte saç yağlanması nasıl giderilir ve nedenleri nelerdir

Hamilelikte saç yağlanması artan hormonların etkisi ile saç derisindeki sebum üretiminin artışından kaynaklanır. Saçlar bir kadını bakımlı ve güzel gösteren en önemli aksesuarlardan biridir. Bu bakımdan hamilelik süresince de bu aksesuarın en iyi şekilde görülmesini isteriz. Aslında dikkat ettiyseniz hamile olan kişilerde saç normalde olmadığı kadar parlak ve canlı görünür. Bunda düzenli beslenme ve kullanılan vitaminlerin payı oldukça fazladır. Ama sıkıntı haline gelen durumlardan biri de hamilelikte saç yağlanması durumunun çok fazla olmasıdır.

Saç derisi hamilelik süresince vücudun en fazla kanlanan derisi haline gelmektedir. Saç derisine artan kan akışı nedeni ile hamilelikte saç yağlanması çokça oluşabilmektedir. Zaten hamilelikte saçların canlılık ve parlaklık kazanması saçın kendi yağı ile yeterli derece de beslenmesinden kaynaklanır. Normalde isteseniz de belki saçınızı bu kadar yağlandırıp besleyemezsiniz. Aslında düzenli banyo yaparak temiz bir saç görüntüsü elde edebilirsiniz sonuçta bu geçici bir süreç. Ama düzenli banyodan kasıt saçları gün aşırı yıkamak şeklinde olmalıdır. Saçın bu doğal yağından faydalanarak tadını çıkarsanız belki de daha iyi olur. Ama belirttiğimiz gibi kimse bu yağlı görüntüden doğal olarak hoşlanmaz.

Hamilelikte saç yağlanması sorununu gidermek için;

 • Saçların gün aşırı yıkanması gerekir. Her gün yıkanan saçlar saç derisindeki sebum artışını uyararak daha fazla yağlanmaya neden olur.
 • Hamilelikte saç yağlanmasını engellemek için kullandığınız şampuanı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Genellikle saçlar kurumasın diye nemlendirme özelliğine sahip ürünler kullanılabilir ama doğal bir şampuan önerisi olarak, çay ağacı yağı ve katran içeren şampuanlar yağlanmayı engeller. 
 • Hamilelikte saç yağlanmasını engellemek için çok sıcak yada çok sudan kaçınarak saçların ılık bir su ile yıkanması gerekir. Ayrıca yıkama esnasında saç diplerini çok fazla ovuşturmak yağlanmayı daha da artırır.
]]>
Karaciğer Yağlanması Enginar https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-enginar.html Tue, 27 Nov 2018 15:36:32 +0000 Karaciğer Yağlanması Enginar, Bitkisel destekli tedavi metotlarından biridir. Enginarın karaciğer üzerindeki olumlu etkilerine geçmeden önce karaciğer yağlanması konusunda kısa bir bilgilendirme gerekmektedir.  Karaciğer h Karaciğer Yağlanması Enginar, Bitkisel destekli tedavi metotlarından biridir. Enginarın karaciğer üzerindeki olumlu etkilerine geçmeden önce karaciğer yağlanması konusunda kısa bir bilgilendirme gerekmektedir.  Karaciğer hücreleri içinde fazla oranda yağ birikmesinin bir sonucu olarak hücrelerin yapısında meydana gelen bozukluktur. Hücrelerin yapısında bozulma meydana geldiği zaman karaciğer fonksiyonlarını tam olarak gerçekleştiremez.

Karaciğer yağlanması enginar kürü için gerekli malzemeler
 • Enginar yaprağı
 • Su
Enginar kürünün hazırlanışı

Önce enginarın yapraklarını bol suyu kullanarak temizleyin. Sonrasında temizlediğiniz enginar yapraklarını bir çay bardağına doldurun ve yaprakların üzerine su gelecek şekilde su koyunuz. 7 ile 8 dk kadar kaynatınız. Kaynadıktan sonra elde ettiğiniz suyu yemek yemeden önce aç karnına günde 3 kez içiniz. Enginarın karaciğer hücrelerinin daha aktif çalışmasını sağlama özelliği nedeni ile bu kür karaciğer için çok faydalı olan bu kürü ara vermeden 2 ay süresince uygulamaya devam etmelisiniz. Ayrığa bu kürü uygulamaya başladıktan sonra kısa sürede faydasını hissedeceksiniz.

Karaciğer yağlanması sağlık sorunu tedavisi için tıbbi olarak uygulanan tedavi metotları bulunduğu unutulmamalıdır. Bu nokta önemle vurgulanması gereken önemli bir nokta vardır. Bilinmesi gereken önemli nokta herhangi bir konuda bitkisel tedavi uygulamadan önce uzman bir hekim görüşü almak önemlidir. Burada verilen enginar kürünün tavsiye edilme nedeni enginarın karaciğer için çok yararlı bir bitki olmasının dışında herhangi bir yan tesirinin olmamasıdır. Enginar sahip olduğu bu özelliklerle karaciğerin en etkili dostlarından sayılmaktadır. Ayrıca enginarın içerdiği ciaein adlı madde bağırsak, safra kesesi ve böbreklerin çalışmasına olumlu destek vermektedir. Karaciğer yağlanması enginar kürü uygulaması dışında enginar ruhsal sorunlara karşı da yararlı olmaktadır. Safranın salgısının artmasını sağlayarak sindirim sorunlarını en az seviyeye indirmektedir.
]]> Erkeklerde Saç Yağlanması https://www.yaglanma.com/erkeklerde-sac-yaglanmasi.html Wed, 28 Nov 2018 10:01:11 +0000 Erkeklerde saç yağlanması, hemen hemen bütün erkeklerin yakındığı bir sorundur. Erkekler kadınlara göre çok daha fazla saç yağlanması sorunu yaşarlar. Bunun sebebi ise, erkeklerin hormonları kadınlara göre biraz daha Erkeklerde saç yağlanması, hemen hemen bütün erkeklerin yakındığı bir sorundur. Erkekler kadınlara göre çok daha fazla saç yağlanması sorunu yaşarlar. Bunun sebebi ise, erkeklerin hormonları kadınlara göre biraz daha farklı çalıştığındandır. Erklerde genelde ergenlikle beraber açığa çıkan saç yağlanması sorunu yirmi yaşlarda azalmış gibi görünse de bir sonra ki dönem yani orta yaşta tekrar açığa çıkar ve sürekliliğini korur.

Erkeklerde saç yağlanması sorunu bazı erkeklerin kabusu haline gelmiştir. Özellikle dış görünüş ve kişisel bakıma önem veren erkekler saç yağlanması sorununu kafalarında oldukça büyütmüşlerdir. Elbetteki erkeklerde saç yağlanması sorunu çözümsüz bir konu değildir. Bu nedenle erkekler, bir çok çözüm yolu arayışına girmişlerdir. Bu arayışlar kimyasal ve doğal olan farklı farklı yöntemlerden ibarettir. Bu yöntemler neyden ibaret olursa olsun ki, saç yağlanması sorunu yaşayan erkeklerin yaralarına merhem olmayı başarmış yöntemlerdir. Bu yöntemler şu şekillerde sıralanmıştır.

 Erkeklerde saç yağlanmasını önleyen yöntemler
 • Düzenli ve doğru şekillerde saç yıkama ve bakımının yapılması
 • Bol bol su içilerek vücut yağ dengesi korunmalı
 • Doğal olan şampuan ve sabun kullanılmalı (bıttım sabunu yağlanmayı geciktirir)
 • Yağlanmaya karşı geliştirilmiş saç bakım losyon ve spreyleri kullanılmalı
 • Doğal olan yağlarla bakım yapılmalı (örneğin çam terebentin yağı, nane yağı) saç diplerine masaj yapılarak banyodan önce sürülerek yağlanma sorunu önlenir.
 • Aşırı yağlanma varsa saç diplerine hafif karbonat dökülerek saç diplerine yedirilir. Karbonat saç diplerindeki yağı emerek yok eder. Üstelik bu uygulama yıkama gerektirmez, acil durumlarda kurtarıcıdır.
 • Bir iki diş sarımsak ezilerek içine yarım limon sıkılı ve banyo öncesi saç dibine uygulanır.
 • Tıraş sabunları da saç diplerine uygulandığında yağ oluşumunu önlemektedir.
Erkeklerde saç yağlanması için uygulanan yöntemler yukarıda sıralandığı gibidir. Bu uygulamaların hepsi oldukça basit ve etkili çözümlerdir. Tabi ki saç yağlanması bu yöntemlerle geçirilse de yenilen içilen besin maddelerinin ve hava şartlarınında etkisi oldukça büyüktür. Erkeklerde saç yağlanması vücut yapısıyla alakalı olduğu kadarda biraz da çevresel şartlar ve genetik faktörlerle alakalıdır. Önlem alırken bu faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.
]]>
Aşırı Saç Yağlanması https://www.yaglanma.com/asiri-sac-yaglanmasi.html Wed, 28 Nov 2018 22:36:59 +0000 Aşırı Saç Yağlanması, Saç yağlanması saç derisi için yararlı bir durumdur. Bütün herkesin saçı yağlanır ayrıca yağlanması da gerekmektedir. Saç derisinden salgılanan sebum sıvısı cildin nemli kalmasına ve elastikiy Aşırı Saç Yağlanması, Saç yağlanması saç derisi için yararlı bir durumdur. Bütün herkesin saçı yağlanır ayrıca yağlanması da gerekmektedir. Saç derisinden salgılanan sebum sıvısı cildin nemli kalmasına ve elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç derisini ve saçı koruyucu bir özelliği vardır. Ancak aşırı saç yağlanması saç dökülmesi ve saçta kaşıntıya neden olur.

Aşırı Saç Yağlanması Nedenleri Nelerdir

Saçın Kuru Olması: Kişinin saç derisi çok kuru bir yapıda ise saç derisi bunun ile mücadele etmek amacıyla daha çok sebum salgılayacaktır. Saç derisinin kurumasına neden olan etkenler şunlardır:
 • Çok sıcak suda banyo yapmak,
 • Oldukça sık şampuan kullanmak,
 • Kuru hava ve rüzgar,
 • Güneşe oldukça aşırı maruz kalmak.
Kalıtım: Kişinin genlerinde aşırı saç yağlanması bulunuyor ise bunlar saçın aşırı yağlanmasına neden olan faktörlerdendir.

Hijyen Eksikliği: Saç derisi devamlı olarak sebum üretir. Düzenli olarak saç yıkamamak da bir zaman sonra kir ile dolu yağ tabakasına sahip bir saç derisine yol açacaktır.

Sıkı Saçlar: Çok sık olan saçlar daha fazla sebum üretilmesine yol açacaktır. Bu nedenle çok sıkı olan saç telleri aşırı yağlanmaya sebep olacaktır.

Hormon Bozuklukları: Genellikle kadınlarda yaşanan hormon bozuklukları saçların aşırı yağlanmasına neden olur.

Bakteri ve Zararlı Toksik Maddeler: Hijyen eksikliğinden kaynaklı olan saçta bakterilerin çoğalması ve toksik maddelerden dolayı saç derisi tahriş olur. Bu nedenle de saç derisi bunun ile mücadele etmek amacı ile daha fazla sebum üretir, aşırı saç yağlanması oluşur.

Dışarıdan Takviye Edilen Hormonlar: Vücuttaki kas kütlesini arttırmak için kullanılan hormon destekli aşırı saç yağlanmasına neden olabilmektedir.

Aşırı Yağlı Besinler Tüketmek: Aşırı yağlı besinleri tüketmek vücutta daha fazla yağ salgılanmasına neden olur. Dolayısı ile aşırı saç yağlanması görülür. 

Aşırı Saç Yağlanmasından Nasıl Kurtulunur
 • Düzenli Olarak Saçlarınızı Yıkayın: Saçlarınızı sağlıklı tutmak için bir hafta içerisinde saçlarınıza 3-4 defa şampuan kullanabilirsiniz. Saçları fazla şampuanlamak saçtaki yağların kurumasına yardımcı olur. 
 • Yağ Önleyici Şampuanlar Kullanmak: PH ölçüsü yüksek olan şampuanlar kullanmak, aşırı saç yağlanmasını önleyecektir.
 • Saçlarınızı İyi Durulayın: Saçlarınıza şampuan uyguladıktan sonra saçlarınızın iyice durulandığından emin olun. İyi durulanmayan saçta kepek oluşur. Bu da saçların yağlanmasına neden olur. 
 • Fazla Saç Uzatmayın: Saçınızı çok fazla uzattıkça aşırı saç yağlanması da artacaktır. Bu nedenle kendinize en uygun saç uzunluğunu belirleyin. 
]]>
Elma Sirkesi Saç Yağlanması https://www.yaglanma.com/elma-sirkesi-sac-yaglanmasi.html Thu, 29 Nov 2018 07:21:11 +0000 Elma sirkesi saç yağlanması, Elma sirkesi saç sağlığına iyi gelen tamamen doğal olan bir üründür. Bir çok saç problemini gideren elma sirkesi saçlardaki yağlanmayı da gidererek dıştan bakıldığında görülen ve saçları Elma sirkesi saç yağlanması, Elma sirkesi saç sağlığına iyi gelen tamamen doğal olan bir üründür. Bir çok saç problemini gideren elma sirkesi saçlardaki yağlanmayı da gidererek dıştan bakıldığında görülen ve saçların yağlandığının belli olduğu durumlardan kişileri kurtarmaktadır. Saç yağlanması bir çok kişinin günlük hayatındaki ortak sorunudur. Günlük olarak duş yapmak bile saç yağlanması problemini gideremediği kişilere elma sirkesi tavsiye edilmektedir. Saçlardaki yağlılık saç sağlığının bozulmasına neden olabilmektedir. Ayrıca görünüm olarak da dışarıdan saçların yağlandığı belli olmaktadır. Bu durum kişinin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Elma sirkesi bu gibi durumlarda birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Saç kozmetik ürünlerinden çok daha etkili olan elma sirkesi tamamen doğal ve organiktir. Hem maliyeti düşük hemde ne olduğu belirsiz saç kozmetik ürünlerinden daha faydalı olan elma sirkesi saç yağlanması durumlarında tam bir tedavi niteliği taşımaktadır.

Elma sirkesi saç yağlanması için nasıl uygulanır

Elma sirkesi saç yağlanmasında oldukça etkili bir ürün olduğu için sıkça kullanılmaktadır. Elma sirkesi saç yağlanması yanı sıra saçlardaki bir çok probleminde giderilmesine fayda sağlamaktadır. Bunlardan ilki saç diplerinde oluşan kepeklenme problemidir. Saç derisinin pullanmasını engelleyen ve saç diplerindeki derinin dökülmesini gideren elma sirkesi hem yağlanma hem de kepeklenme problemini gidermektedir. Elma sirkesi saç yağlanmasında kullanıldığında daha ilk kullanımda kişi problemlerinin yok olduğuna şahit olacaktır. 

Elma sirkesi saç yağlanmasını gidermek için öncelikle elma sirkesini saçlarınıza dipten başlayarak tüm yüzeye yayın. Daha sonra saç uçlarına doğru elma sirkesini tüm saça uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar saçlarda bekletilen elma sirkesi daha sonra durulanarak saçlar sirkeden arındırılır. Elma sirkesi saç yağlanmasına karşı etkilerini daha ilk uygulamadan itibaren göreceksiniz. Düzenli ve devamlı olarak kullanıldığında ise saçların doğal ışıltılı ve parlak bir görünüme sahip olmasında etkili olur.
]]>
Karaciğer Yağlanması Lavanta Kürü https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-lavanta-kuru.html Fri, 30 Nov 2018 06:08:32 +0000 Karaciğer Yağlanması Lavanta Kürü, Ülkemizde her beş kişiden birinde görülen karaciğer yağlanması, daha çoğunlukla dengesiz ve düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hareketsiz bir yaşam tarzı neden Karaciğer Yağlanması Lavanta Kürü, Ülkemizde her beş kişiden birinde görülen karaciğer yağlanması, daha çoğunlukla dengesiz ve düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hareketsiz bir yaşam tarzı nedeni ile karaciğer yağlanması oluşmaktadır. Karaciğer yağlanması ile de bir çok hastalık beraberinde görülmektedir. Karaciğer yağlanmasının neden olduğu hastalıkların başında, hızlı kilo artışı sonucunda obez hastalığının başlamasıdır. Her obez kişide karaciğer yağlanması görülebilmektedir. Bunun yanı sıra şeker hastalığı, yüksek kolesterollü kişilerde ve siroz hastalarında karaciğer yağlanması görülmektedir. Bu nedenle karaciğer yağlanması hemen kontrol altına alınmaz ise, metabolik bir çok hastalığa da yol açabilir. Yapılan klinik araştırmalar neticesinde karaciğer yağlanması lavanta kürü sayesinde kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Lavantanın eşşiz aroması ve içeriğindeki bileşenler sayesinde karaciğerdeki yağlanmanın parçalanmasını ve yok olmasını sağlar. Bu nedenle karaciğer yağlanması lavanta kürü tedavi aşamasında mutlaka kullanılması gereken bir kürdür. 

Karaciğer Yağlanması Lavanta Kürü Nasıl Hazırlanır

Karaciğer yağlanması lavanta kürünü kolaylıkla evde hazırlayabilirsiniz. Lavanta kürü, hoş aroması ve içeriğinde bulunan özel bileşenler sayesinde metabolizmayı arttırır ve karaciğerdeki yağlanmayı zaman içinde azalmasını ve yok olmasını sağlar. Bunun için bir su bardağı sıcak suyu cevzeye dökerek üzerine yaklaşık olarak bir tutam lavantayı içine atıp yaklaşık olarak 7 dakika kadar kaynatın. Daha sonra cezvenin ağzını bir kapak yardımı ile kapatarak 10 dakika kadar demlemeye bırakın. Daha sonra hazırlamış olduğunuz kürü süzerek suyunu yudum yudum için. Aroması keskin olduğu için iştahı azaltacaktır. Karaciğer yağlanması lavanta kürü metabolizmayı da hızlandıracağı için bu kürü bir hafta boyunca düzenli olarak tüketin. Kiloya bağlı olarak karaciğer yağlanması olan kişiler kilo verebilmeleri için bu kürü on beş gün boyunca uygulayıp, bunun yanı sıra spor yapmaları ve günlük egzersizlerini de yapmaları gerekir. Karaciğer yağlanması lavanta kürünü düzenli olarak uyguladıktan sonra bir hafta ara verip kürü uygulamaya tekrar başlayabilirsiniz. 
]]>
Karaciğer Yağlanması Siroz https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-siroz.html Fri, 30 Nov 2018 07:29:31 +0000 Karaciğer Yağlanması Siroz, Karaciğer yağlanması, vücuttaki hücrelerin olması gerekenden fazla yağ biriktirmesi sonucu olarak ortaya çıkar. İlerleyen zamanda önemli sağlık sorunları oluşturabilen ciddi bir hastalıktır. Karaciğer Yağlanması Siroz, Karaciğer yağlanması, vücuttaki hücrelerin olması gerekenden fazla yağ biriktirmesi sonucu olarak ortaya çıkar. İlerleyen zamanda önemli sağlık sorunları oluşturabilen ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık hepatosteatoz diye adlandırılır. Karaciğer yağlanma erken teşhis edilirse tedavi sürecini olumlu yönde hızlandırır ve etkiler. Fark edilmediğinde sağlığı ciddi anlamda tehdit edecek duruma gelmesi uzun yıllar sürebilir. Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak siroz; karaciğer fonksiyonlarının kaybolması ile oluşan patolojik bir durumdur. 

Karaciğer yağlanması siroz nedenleri
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme
 • Obezite
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Hepatit 
 • Bilinçsiz ilaç kullanımı 
 • Genetik 
Karaciğer yağlanması siroz, karaciğer fonksiyonlarını bozar. Karaciğer fonksiyonlarının bozulması ile karaciğer görevini yapamaz olur. Karaciğer hücrelerinde yıkım başlar. Karaciğer enzim salgılama yapısı bozulur. Karaciğerin safra üretme, salgılama ve depolama mekanizması bozulur. Tüm bu işlevsel bozukluklar neticesinde karaciğer hasar görür, yağlanır ve siroz oluşmaya başlar. 

Karaciğer yağlanması siroz semptomları
 • Karaciğer çevresinde kaşıntı
 • Aşırı idrar 
 • Karında şişlik
 • Uyuşukluk hali
 • Hazımsızlık
 • Aşırı gaz birikimi
 • Aşırı terleme
 • Mukozalarda sarılık
 • Karında su birikmesi
Mukozalarda, deride, dışkıda sarılık belirtileri bariz görülmektedir. Karaciğer yağlanmasında siroz, karaciğerin safra salgılama ve depolama fonksiyonlarını bozduğu için safra düzenli bir şekilde üretilip salgılanamaz. Safra kesesi de belirli miktar safrayı depolayabilir. Bu mekanizmanın bozulması ile safranın ana yapısı olana bilirubinin kandaki seviyesinde artış olur. Bu artış sebebiyeti ile bilirubin mukozaları ve deriyi sarı renge boyar. Karaciğer yağlanmasında sirozun kan değerlerine bakıldığında albümin seviyesinin düştüğü, serum sodyum düzeyinin azaldığı ve asit varlığı saptanır. Karaciğer yağlanmasında sirozda vücut sıvı birikmesinin en önemli sebebi kan albümin seviyesinin düşüklüğünden kaynaklanır. Albümin sıvıların damar içinde tutulmasını sağladığından, albümin yetersizliğinde sıvılar damar içinde tutulamaz ve damar dışına çıkarak karın boşluğunda birikir. Karaciğer yağlanması sirozda, karaciğerde oluşacak hasar ve bozukluk kalıcıdır geri dönüşümü yoktur. Ancak değişik tedaviler ile sirozun etkilerini yavaşlatmak ve geciktirmek mümkündür. 
]]>
Karaciğer Yağlanması İçin İlaç https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-icin-ilac.html Sat, 01 Dec 2018 04:24:24 +0000 Karaciğer Yağlanması İçin İlaç, Bu sorunun ilk cevabı sağlıklı beslenmek ve ikinci cevabı ise spor yapmaktır. Karaciğer yağlanmasını azaltacağı gibi bu durumun tekrardan oluşmaması için düzenli bir şekilde spora de Karaciğer Yağlanması İçin İlaç, Bu sorunun ilk cevabı sağlıklı beslenmek ve ikinci cevabı ise spor yapmaktır. Karaciğer yağlanmasını azaltacağı gibi bu durumun tekrardan oluşmaması için düzenli bir şekilde spora devam etmelisiniz. Karaciğer yağlanmasında, karaciğer bölgenizde normalden fazla bir yağ tabakası mevcut olur. Bu durum zamanla ortaya çıkan ve ciddi bir durumun habercisi olan bir hastalık çeşididir. Karaciğer yağlanmasını geç fark etmek yani hastalığı ilerletmek siroz hastalığına dönüştürme ilerleyen zamanlarda da ölüme kadar bile götürür. 

Karaciğer yağlanmasını artıran faktörlerden uzak durmanız sağlığınız açısından size zenginlik katacaktır. Bu faktörlerden en belalısı ise alkol tüketimidir. Alkole bağlı karaciğer yağlanması ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasıdır. Alkol tüketiminiz varsa karaciğer yağlanmasında durumunuz çok ciddi olmakla birlikte asla pes etmeden yolunuza devam etmelisiniz.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri
 • Aşırı yorgunluk.
 • Kilo kaybı gerçekleşmesi.
 • Mide bulantısı.
 • Zihin karışıklığı ve Konsantre bozukluğu.
 • Karın bölgesinde bitmek bilmeyen ağrı oluşması.
 • Karaciğer büyümesi.
 • Vücutta deri değişikliği genellikle boyunda ve koltuk altında görülür.
 • Kas kaybı gerçekleşir.
 • İç kanama gerçekleşmesi.
 • Cildin ve gözlerin sararması
Karaciğer Yağlanması İçin Bitkisel İlaçlar

Elma Sirkesi: Uzman doktorların ilaç tedavisinin yanında kullanmalarını tavsiye ettiği ilk bitkisel ürün elma sirkesidir. Elma sirkesi karaciğer bölgesinde yağlanmayı önleyici ve azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca da kilo kaybını önleyerek karaciğer yağlanmasına dur diyen bir değer etkendir. Elma sirkesi karaciğer de iltihaplanmayı önler. Karaciğerin sağlıklı çalışmasını teşvik eder.

Kullanımı: Bir bardak ılık suya elma sirkesi ekleyin, isteğe bağlı olarak da 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Her sabah uyandığınızda kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden önce bir çay bardağı içmeniz ve bunu doktor kontrolünde kaç gün yapacağınız size sağlığınızı geri verecektir.
 
Limon: C vitamini olarak görevlerinden biri de karaciğer enzimlerinin yağlanmasını önlemek. Karaciğer de oluşan iltihapların önlenmesinde elma sirkesi ile birlikte uzmanların önerdiği bir bitkisel şifa yöntemidir.

Kullanımı: Bir bardak suya yarım limon sıkarak ilave edin. Her gün 2 kere tüketmeniz tavsiye edilir. Ayrıca hastalığın aşamasına göre kaç gün tüketileceği doktor kontrolünde öğrenmek ve uygulamanız gerekir.

Papatya: Uzman doktorların elma sirkesi ve limon gibi asitli ve ekşimsi içecekleri tüketmek istemeyenler için önerdiği ilk bitkisel içecek papatya çayıdır. Papatya, yapılan bilimsel çalışmalarda hem meyvesinin hemde tohumunun iyi geldiği gözlenmiştir. Papatya en büyük işlevi karaciğer de oluşan yağlanmaları yakmasıdır.

Kullanımı: 4-5 adet kurutulmuş papatya tohumunu iyice ezerek limon suyu ile karıştırılarak tüketiniz.
]]>
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 02 Dec 2018 03:29:37 +0000 Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir, Karaciğer hücrelerinde aşırı derecede yağ içermesinden meydana gelen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu durum zamanla ortaya çıkan ve ciddi bir durumun habercisi olan bir hastalık çeşidid Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir, Karaciğer hücrelerinde aşırı derecede yağ içermesinden meydana gelen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu durum zamanla ortaya çıkan ve ciddi bir durumun habercisi olan bir hastalık çeşididir. Karaciğer yağlanmasını artıran faktörlerden uzak durmanız sağlığınız için son derece mühimdir. Bu faktörler ise; aşırı alkol tüketimi, çok sık sigara tüketmek, aşırı kiloya ulaşmak, düzensiz beslenmek, sık şeker tüketimi, yüksek kolesterol olması bu gibi faktörler karaciğer yağlanmasını artıran sebeplerdendir. Karaciğer yağlanması iki şekilde görülür. Alkole bağlı karaciğer yağlanması ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasıdır. Çok alkol tüketimi yapanlarda görülen bu yağlanmanın tedavisi daha zordur. Ayrıca da şişmanlama etkisi nedeniyle de hem vücuda hem de karaciğerimize zarar veren zehirli içecektir. Tıp dilinde karaciğer yağlanmasına steatosis adı verilir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Kuru baklagiller: Kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi protein ve lif bakımından da oldukça zengin olan bu kuru baklagilleri devamlı tüketmek karaciğer yağlanmasına dur diyecektir.  

Elma Sirkesi: Elma sirkesi karaciğer bölgesinde yağlanmayı önleyici ve azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca da kilo kaybını önleyerek karaciğer yağlanmasına dur diyen bir değer etkendir. Elma sirkesi karaciğer de iltihaplanmayı önler. Karaciğerin sağlıklı çalışmasını teşvik eder.

Böğürtlen ve Yaban Mersini: Antioksidan açısından zengin olan meyvelerin tüketimi karaciğer yağlanmasına şifa olacak diğer besinsel değerdir.

Yağsız Süt Ürünleri: Başta süt tüketmek karaciğer yağlanmasını durduracak içecektir. Ayrıca da peynir, yoğurt gibi sütten yapılan gıdalar da ara öğün olarak sık sık tüketilmelidir.
 
Limon: C vitamini olarak görevlerinden biri de karaciğer enzimlerinin yağlanmasını önlemek. Karaciğer de oluşan iltihapların önlenmesinde elma sirkesi ile birlikte uzmanların önerdiği bir bitkisel şifa yöntemidir.

Soğan ve Sarımsak: Başta sülfür maddesi yüksek olan sarımsak ve soğan olmak üzere tüm beyaz renkli sebzeler karaciğer yağlanmasına iyi gelir. Sülfür maddesi karaciğer yağlanmasını vücuttan uzaklaştıran besin kaynağıdır.

Papatya: Papatya, yapılan bilimsel çalışmalarda hem meyvesinin hemde tohumunun iyi geldiği gözlenmiştir. Papatya en büyük işlevi karaciğer de oluşan yağlanmaları yakmasıdır.

Türk kahvesi: Her gün düzenli bir şekilde türk kahvesi tüketmek karaciğerde yağ birikimini önleyen bir sıcak içeceğimizdir. Uzmanlar şekersiz Türk kahvesini günde 1 kere aç karnına tüketimini önerirler. Ayrıca bunların yanında düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek ve sık sık su tüketmek karaciğer yağlanmasına şifa olacak diğer yöntemlerdendir.
]]>
Karaciğer Yağlanması Ağrı Yaparmı https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-agri-yaparmi.html Sun, 02 Dec 2018 12:27:30 +0000 Karaciğer Yağlanması Ağrı Yaparmı, karaciğerde bulunan birçok hücrenin yağ toplaması nedeniyle karaciğerde yağlanma meydana gelir. Karaciğer yağlanmasına neden olan en büyük etken ise, hızlı kilo artışıdır. Kişi hızl Karaciğer Yağlanması Ağrı Yaparmı, karaciğerde bulunan birçok hücrenin yağ toplaması nedeniyle karaciğerde yağlanma meydana gelir. Karaciğer yağlanmasına neden olan en büyük etken ise, hızlı kilo artışıdır. Kişi hızlı kilo almaya başladığı zaman vücutta yağ oranı artar. İlk yağlanma ise, vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğerde birikir. Karaciğer yağlanması ağrı yaparmı diye yapılan araştırmalar sonucunda karaciğerdeki yağlanmanın karaciğerin görevlerini yerine getirmesini engellediği için karaciğere baskı yapması nedeni ile karaciğer yağlanmasının vücutta ağrıya neden olduğu açıklanmıştır. Karaciğer yağlanması ağrı dışında birçok hastalığa da neden olmaktadır. Karaciğer yağlanması ile birlikte, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon kiloya bağlı olarak görülen obez hastalığı ve özellikle alkol ve sigara tüketen kişilerde daha sıklıkla karşılaşılan siroz hastalığıdır. Bu hastalıklara bağlı olarak da vücutta bir takım ağrılar meydana gelmektedir. Bu nedenle karaciğerde oluşan yağlanma insan sağlığını ciddi anlamda tehlikeye girmesine neden olmaktadır. 

Karaciğer Yağlanması Ağrı Yaparmı Nedenleri

Karaciğer yağlanması kiloya bağlı obez hastalarında görülmeye başlar. Yağlı tüketilen besinler ve vücuda gereğinden fazla besin yüklenmesi yapılması, paketlenmiş hazır gıdalar, cips, kola ve fast food tarzı beslenme kişiyi obeziteye götürür. Obez hastalığı ise karaciğerde yağlanmaya neden olur. Karaciğerde oluşan yağlanma vücuda baskı yaptığı için kalp bölgesinde ve karaciğer bölgesinde ağrıya neden olurken kalp sıkışmasına da neden olur. Bu nedenle kişi ara ara nefes darlığı ve kalp çarpıntısı yaşar. Karaciğer yağlanması yüksek kolesterole de neden olduğundan göğüs ağrılarına ve eklem ağrılarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra karaciğerde oluşan yağlanma, baş ağrısına da neden olmaktadır. Karaciğer yağlanması ağrı yaparmı, karaciğer yağlanmasının sebep olduğu birçok hastalık kalbin yorulmasına ve vücudun ağrı hissetmesine neden olmaktadır. Karaciğer yağlanmasına neden olan bir diğer hastalık şeker hastalığıdır. Hatta çoğu zaman karaciğer yağlanması nedeni ile şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle şeker hastalarında görülen bir çok ağrılar karaciğer yağlanmasında da görülebilir. 
]]>
Karaciğer Yağlanması Değerleri https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-degerleri.html Mon, 03 Dec 2018 07:25:48 +0000 Karaciğer yağlanması değerleri, sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan karaciğer yağlanmasının birçok sebebi olduğu belirtilmektedir. Özellikle vücut içerisinde çalışan organlar da yağ bezelerinin yeterl Karaciğer yağlanması değerleri, sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan karaciğer yağlanmasının birçok sebebi olduğu belirtilmektedir. Özellikle vücut içerisinde çalışan organlar da yağ bezelerinin yeterli seviyede çalışmaması bu problemlerin oluşmasına neden olur. Karaciğer yağlanması değerlerinin ölçülerek takibe alınması gerekir. Özellikle kişide bulunan aşırı şekilde karaciğer yağlanması karaciğerin işlevini yerine getirmesine engel teşkil eder. Sağlığı olumsuz yönde etkileyen bu problem ile birlikte kişide aşırı kilo alınması sebebiyle obezite meydana gelebilir. 

Karaciğer yağlanması değerleri, tespit edilmesi için uygulanan testler ile alt ve ast değerlerinin kontrol edilmesi gerekir. Bununla birlikte kan değerlerinin ölçülmesi ile karaciğer yağlanması değerlerinin hangi düzeyde olduğu saptanır. Karaciğer yağlanması ast değerinde bu bölümde birçok doku olduğu belirtilir. Kas dokusu, kalp dokusu, karaciğer dokusu ast değerde ilk sıralarda yer alır. Dokularda herhangi bir sebepten meydana gelen hasar ast değerinin artmasını tetikler. Buna bağlı oluşan kalp krizi bu dokuların düzeyinde değişme olmasına sebep olur. Ast değerlerin normal seviyede olması  5-40 UL olarak belirtilmektedir.

Karaciğer yağlanması değerleri, Karaciğer enzimleri içerisinde bulunan alt değer ise normal düzeyi şeklinde 7-56 UL olarak en üst seviyesi yer alır. Bu değerler yapılan tetkikler ile altında veya üstünde olması karaciğer yağlanması probleminin düzeyini belirler. Bu problem vücut içerisinde gizlice ilerlediği için vücudun belirli bölümlerinde şişkinlik oluşmasına sebebiyet verir. Kişi de buna bağlı olarak harekete kısıtlılık, halsizlik, durgunluk gibi problemler gözlenir.

Karaciğer yağlanması değerleri, içerisinde alt ve üst değerlerin birçok sebepten yükselmesi gözlenir. Bunların başında ağrı kesici ilaçlar içerisinde yer alan Aspirin kullanması, psikolojik ilaçlar kullanılması, antibiyotikler, kolesterol düşüren ilaç kullanımı, kardiyovasküler ilaç kullanılması buna bağlı değerlerin etkilenmesine sebebiyet verir. Kullanılan ilaca bağlı değerlerdeki problemin giderilmesi için kullanılan ilacın bırakılması ile karaciğer yağlanmasında ki değer normal düzeye döner. Karaciğer yağlanması değerleri içerisinde kişide bulunan yüksek yağlanma ile karaciğer yağlanması diyeti uygulanır. Bu diyet ile birlikte kişide bulunan üst seviyenin düşürülmesi sağlanır. Buna bağlı olarak yağlanmayı tetikleyen yiyeceklerden kişinin uzak durması, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, günlük egzersiz ve hareketlerle burada bulunan problemin giderilmesi sağlanır.
]]>
Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/alkole-bagli-karaciger-yaglanmasi.html Tue, 04 Dec 2018 04:07:58 +0000 Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması, Alkol, aslında günümüzde gereğinden fazla tüketilen ve insan sağlığını olumsuz etkileyen bir içki türüdür. Alkol kullanan insanların çeşitli hastalıklara yakalanma oranları çok yük Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması, Alkol, aslında günümüzde gereğinden fazla tüketilen ve insan sağlığını olumsuz etkileyen bir içki türüdür. Alkol kullanan insanların çeşitli hastalıklara yakalanma oranları çok yüksektir. Özellikle alkole bağlı karaciğer yağlanması bu hastalıkların başında geliyor ve insanın yaşam kalitesini düşürüyor. Karaciğer yağlanması genelde sinsi bir hastalıktır hiç bir belirti vermeye bilir başka bir sebeple gittiğiniz hastanede tesadüf eseri karaciğerinizin yağlandığını öğrenebilirsiniz. Çok ender durumlarda ağrı yapabilir ve halsizliğe neden olabilir. Alkole bağlı karaciğer yağlanması sonucunda karaciğer kanseri yada siroz olma riskiniz çok yüksektir.

Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir
 • Öncelikle her şeyden önemlisi tüketilen alkol miktarının en aza indirilmesi gerekiyor.
 • Sağlıklı bir hayat için mutlaka spor yapılmalıdır.
 • Doktor kontrollünde kan şekerinin düzenlenmesi gerekiyor.
 • Yemek yeme alışkanlığınızı mutlaka değiştirmelisiniz.
 • Fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmalısınız. 
 • Düzenli meyve ve sebze tüketmekte fayda vardır.
 • Günlük su tüketim miktarı da çok önemlidir. Bu nedenle bol su içilmelidir.
]]>
Boyun Yağlanması https://www.yaglanma.com/boyun-yaglanmasi.html Tue, 04 Dec 2018 14:04:10 +0000 Boyun yağlanması, Halk dilinde hindi boyun olarak da adlandırılabilir. Boyunda ki yağlar boyun derisinin hemen altında bulunur. Bu boyun yağları insanları hem psikolojik olarak hemde kısmen fiziki olarak etkilemektedir. Boyun yağlar Boyun yağlanması, Halk dilinde hindi boyun olarak da adlandırılabilir. Boyunda ki yağlar boyun derisinin hemen altında bulunur. Bu boyun yağları insanları hem psikolojik olarak hemde kısmen fiziki olarak etkilemektedir. Boyun yağlarından kurtulmak için tabi önce beslenmeye ve ardından boyun yağlarını eritmek için uygun egzersizleri uygulayarak kurtulabilirsiniz ancak bu uzun bir süreçtir ve sabırlı olmak gerekir.

Boyun yağlanmasından kurtulmak için yapılması gerekenler 
 • Dik durmak ve kamburluğu önleyerek çene ve boyun kaslarını güçlendirmiş olur ve buradaki yağ birikimini kısmen azaltmış olursunuz. Aynı zamanda kambur durmak boyundaki yağların görünmesini daha da kolaylaştırır.
 • kilo vermek. Vücudun sadece bir bölgesinde yağ eritmek için uğraşmak zordur çünkü genel bir yağ erime söz konusudur kilo verdiğinizde boyundaki yağlarda eriyecektir.
 • kilo vermek ve yağları eritmek için zihninizi kullanın. Yani gerçekçi olun ve sabırlı olun bunun için çaba gösterin.
 • günlük diyet yapın ve bu diyetlere yağsız et, süt, meyve, sebze ve kepekli tahılları da dahil edin. Yani kontrollü bir şekilde beslenin.
 • Bol su içmelisiniz. Su içmiyorsanız veya az içiyorsanız kilo vermeniz oldukça zordur hatta imkansızdır. Çünkü su insan vücudundaki fonksiyonların daha düzgün çalışmasını sağlar bunun haricinde ise su doygunluk hissi sağlayarak daha az yemenizi sağlayacaktır.
 • Karbonhidratları tercih edin. Tam tahıllı karbonhidratlar kilo vermenize yardımcı elemanlardır. Çünkü sindirim sistemini yavaşlatır ve daha geç acıkmanızı sağlar.
 • yağsız protein olan balık ve tavuğu tercih edin.
 • Kesinlikle doymuş yağlardan kaçınmalısınız. Bu yağlar vücutta çabuk birikir ve hatta besin değeri açısından fazla bir önemi de yoktur.
Boyun yağlanması için yapmanız gereken egzersizler
 • Ayaklar omuz genişliğinde açılarak dik durmak
 • Her uyluğa denk gelecek şekilde bir ağırlık tutunuz
 • ağırlıkları kaldırmak için omuzları yükseltin
 • Boyun çevirme hareketi yapmak
 • Boyun uzatma hareketi yapmak
 • çiğneme hareketi yaparak havaya bakmak
Boyun yağlanmasını önlemek için günlük hayatınızda beslenme ve egzersiz hareketlerine uymanız gerekir aksi takdirde bu tehlike ile karşılaşabilirsiniz. Sağlıklı yaşamak için aslında çok uğraşmanıza gerek yok sadece kendinize birazcık dikkat edin ve mutlu kalın.
]]>
Gebelikte Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/gebelikte-karaciger-yaglanmasi.html Tue, 04 Dec 2018 15:09:29 +0000 Gebelikte karaciğer yağlanması, Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için gebelik esnasında bazı konulara dikkat edilmelidir. Anne adayı gebe değilken sağlıklı olabilir. Fakat bazı hastalıklar gebelik esnasında oluşabilir. Gebelikte karaciğer yağlanması, Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için gebelik esnasında bazı konulara dikkat edilmelidir. Anne adayı gebe değilken sağlıklı olabilir. Fakat bazı hastalıklar gebelik esnasında oluşabilir. Özellikle de gebelik esnasında diyabet, hipertansiyon, düşük, karaciğerde yağlanma gibi durumlar gebelikte meydana gelebilir. Gebelikte karaciğer yağlanması pek sık karşılaşılan bir durum değildir. Fakat önlemi alınması gereken hastalıklar arasında yer alır. Çok nadir görülen bir hastalık olan gebelikte karaciğer yağlanması genel olarak gebeliğin son zamanlarında meydana gelir. Çok nadir görülen bu hastalık genel olarak erkek bebeklerde daha sık görülmektedir. Şimdi sizler ile birlikte gebelikte karaciğer yağlanması hakkında konuşalım. Gebelikte karaciğer yağlanmasının nedenleri nelerdir, belirtileri ve tedavisi nasıldır şimdi sizler ile birlikte bunları açıklayalım.

Gebelikte karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir

Çok nadir de olsa görülen bu hastalık gebe bayanlarda bazı durumların oluşmasına neden olur. Özelikle gebelikte karaciğer  yağlanması gebede aşağıdaki belirtilerin neden olmasın sebep olur;
 • Yorgunluk, halsizlik, kaslarda zayıflama 
 • Sarılık
 • Bulantı, kusma, mide hastalıkları 
 • Vücudun hemen hemen her yerinde kaşıntı 
 • Kan hastalıkları, pıhtılaşma bozuklukları
 • Mide- bağırsak hastalıkları 
 • Beyin ödemi 
 • Böbrek yetmezliği 
 • Karında kramp tarzında ya da farklı şekillerde ağrı 
Gebelikte karaciğer yağlanmasının tedavisi:

Gebelik süresince meydana gelen hastalıklardan bir tanesi de karaciğer yağlanmasıdır. Gebelikte karaciğer yağlanması çok nadir olarak görülmektedir. Gebelikte karaciğer yağlanmasının en büyük tedavisi doğumdur. Bir an önce doğumun sonlanması gerekir. Çünkü annenin sağlığını olumsuz etkileyen bir sorun oluşturabilir. Bu yüzden erken doğum ya da sezaryen ile doğumun gerçekleşmesi gerekir. Eğer normal doğum için gerekli olan süre dolmuş ise normal doğum yapılmalıdır. Fakat normal doğum için yeterli süre dolmamış ise sezaryen ile bebeğin alınması gerekir. Ayrıca pıhtılaşma bozukluğuna neden olan gebelikte karaciğer yağlanması doğum ya da sezaryen esnasında kan transfüzyonuna ihtiyaç olabilir.
]]>
Karaciğer Yağlanması Kürü https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-kuru.html Wed, 05 Dec 2018 08:10:30 +0000 Karaciğer yağlanması kürü, karaciğer yağlanmasında hastalara tıbbi tedavinin yanında destekleyici olur. Bunun için tavsiye edilen kürleri doktorunuza danışarak uygulamanızda yarar vardır. Karaciğer yağlanması kürü çeşitl Karaciğer yağlanması kürü, karaciğer yağlanmasında hastalara tıbbi tedavinin yanında destekleyici olur. Bunun için tavsiye edilen kürleri doktorunuza danışarak uygulamanızda yarar vardır. Karaciğer yağlanması kürü çeşitli şifalı bitkilerle uygulandığı için, kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu yüzden rahatsızlığınız olumsuz şekilde etkilenebilir. Karaciğer yağlanmasının nedeni, vücudun karaciğer koruma amaçlı yağ bezlerinin aşırı çalışmasıdır. Ancak karaciğerdeki yağlanma organın görevlerini yerine getirmesine engel olur. Bu yüzden karaciğer yağlanmasının tedavi edilmesinde yarar bulunmaktadır. Bunun için uygulayabileceğiniz karaciğer yağlanması kürü örneklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bunları danışarak uygulamanızda yarar vardır.

Karaciğer yağlanması kürü

Maydanoz kürü: Karaciğer yağlanması sorunu olanlar için tavsiye edilen bu kür maydanozla hazırlanmaktadır. Kürü için 15 dal maydanoza ihtiyacınız var. Bunları yıkadıktan sonra 1 su bardağı içme suyuyla birlikte 2-3 dakika kaynatıyorsunuz. Ardından ocaktan indirerek, karışımı yaklaşık olarak 15 dakika dinlendirin. Karaciğer yağlanması kürü sabah kahvaltısından yarım saat önce içilmelidir. Bu süre oldukça önemlidir. Karışımın içine bir yemek kaşığı taze limon suyu da ilave etmelisiniz. Kürü isterseniz blender içinde de hazırlayabilirsiniz. Yine 15 dal maydanoz ve 1 su bardağı suyu blenderde çekin. Bu şekilde hazırlarsanız daha faydalı olacaktır. Çünkü bu şekilde maydanozun tüm özü kullanılacak. Bunu içerken yine içine limon suyu eklemeyi unutmayın. Karaciğer yağlanması kürü bu şekilde hazırlandıktan sonra, 21 gün süreyle tatbik edilecek. Her gün kürü taze olarak hazırlamanız gerekecek. Bu kürün karaciğer yağlanmasını giderdiği gibi, tedavisinde de oldukça etkili olduğunu göreceksiniz. 21 gün uygulanan kürden sonra 5 günlük bir ara vermelisiniz. Maydanoz kürü içeriğindeki maddelerin etkisiyle tedavide size destek olacaktır. Karaciğer vücudunuzdaki maddelerin faydalı ve zararlı olanlarını ayıran bir organdır. Bu yüzden kimyasallardan en fazla etkilenen organda budur. Karaciğer yağlanması kürü karaciğer hücrelerinin de korunmasına sağlar ve hücre yenilenmesinde faydalı olur.

Enginar kürü: Enginar karaciğerin işlevini düzenleyen ve hücrelerin faaliyetlerini arttıran bir sebzedir. Karaciğer yağlanmasında da son derece etkilidir. Bu kürü hazırlarken size 7-8 adet enginar yeterli olacaktır. Enginarların dış yapraklarını ayıklayın ve bunları 1 su bardağı suyla birlikte kaynatın. Elde ettiğiniz karışımı gün içinde tüketin. Bu karaciğer yağlanması kürü karaciğerin görevlerini daha kolay yerine getirmesini sağlayacaktır.

Kereviz kürü: Halk arasında karaciğere faydalı olan sebzeler arasında ilk sırada enginar bulunsa da, kerevizin karaciğer üzerindeki etkileri daha fazladır. Kerevizin baş kısmını ayıklayıp doğrayarak, 4 su bardağı suyla birlikte kaynatın. Bunu süzerek içine 1 çay bardağı da taze limon suyu ilave edin. Sabahları kahvaltı sonrasında ve öğle yemeğinden sonra karışımdan 1 çay bardağı için. Karaciğer yağlanması kürü olarak kerevizi tercih ettiğinizde, her zaman taze olarak hazırlamalısınız. En kısa zamanda kürün faydasını görebileceksiniz.

Karaciğer yağlanması kürü hiç bir zaman tıbbi tedavinin yerini tutmaz. Bu yüzden önceliğiniz her zaman tıbbi tedaviler olmalıdır. Bunları tedavinize destek olarak, sadece doktorunuz uygun gördüğünde uygulamalısınız.
]]>
Karaciğer Yağlanması Nasıl Anlaşılır https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-nasil-anlasilir.html Thu, 06 Dec 2018 03:43:22 +0000 Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır; Karaciğer insan yaşamını sağlayan en önemli organlardan biridir. Vücutta en büyük organ olarak bilinen karaciğer karın boşluğunda yaklaşık olarak 1,5 kg ağırlığındadır. Hayati Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır; Karaciğer insan yaşamını sağlayan en önemli organlardan biridir. Vücutta en büyük organ olarak bilinen karaciğer karın boşluğunda yaklaşık olarak 1,5 kg ağırlığındadır. Hayati öneme sahip olan karaciğerin vücudun ihtiyaç duyduğu enzimleri salgılamaktadır. Karaciğer rahatsızlıkları sonrasında bir parçası alınması halinde tekrardan kendisini yenileme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte safra üretimini sağlamakta olup yağların sindirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca vücut için gerekli olan asitsi yapıların baza dönüşmesini sağlayıcı özellikleri bulunmaktadır. Karaciğer vücut sıcaklığının dengelenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sindirim yoluyla alınan besinler içerisinde bulunan toksinlerin vücuttan atılması ve arındırılması görevini sağlamaktadır. Karaciğer vücudun besin deposu olarak görev yapmaktadır. Kan yapısı içinde bulunan glikozu glikojene dönüşümü sağlanarak vitaminlerin depolanarak kullanılmasını sağlamaktadır. Vücuda fazlaca alınan besinlerin depolanmasını sağlaması ve yağlı besinlerin tüketilmesi karaciğerin yağlanmasına neden olabilmektedir. Karaciğer yağlanması karaciğerin görevini düzenli yapmasını engelleyerek damarlarını tıkanmasına neden olabilmektedir. Karaciğer damar tıkanıklıkları yaşayan kişiler karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır sorusunu sormaktadır. Yağlanma yaşlı alyuvarların yıkımı ve kendisini yenilememesinden sonra ortaya çıkmaktadır. 

Karaciğer Yağlanmasını Belirtileri

Çağımızda bir çok karaciğer hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu karaciğer rahatsızlıkları ilaç tedavileri ile tedavi edilmektedir. Karaciğer yağlanması problemi yaşayan kişilerde bir kısım belirtiler mevcuttur. Bir kısım hastalar muayene olduktan sonra karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır sorusunu sormaktadır. Karaciğerde yağlanmanın temel nedenleri obezite, yeme bozukluğu ve ve şeker hastalığı başlıca karaciğer yağlanmasına sebep olan etmenler arasında yerini korumaktadır. Ülkemizde 40-50 yaş aralığında bulunan her 4 kişiden 1'nde karaciğer yağlanma rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Karaciğer yağlanmasına sebep olan etmenlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; Alkol, sigara, bir kısım ilaçlar, Hepatit C virüsü ve bir kısım diğer hastalıkların karaciğer yağlanmasına neden olduğu bilinmektedir. Özellikle alkol fazlaca tüketen kişilerde siroz yani karaciğer yetmezliği rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Yukarıda saymış olduğum zararlı besinlerden dolayı ortaya ciddi anlamda karaciğer iltihabı ve karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıkların çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca şeker hastalığı olan yaşayan kişilerin karaciğerinin yağlandığı sıklıkla gözlemlenmiştir. 

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir

Bir çok karaciğer hastası karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır sorusunu uzman hekimlere sormaktadır. Karaciğerde oluşan bir çok hastalığa zararlı besinler, mikroplar ve zararlı virüslerin neden olduğu bilinmektedir. Uzman hekimlerin yapacağı tahlil ve tetkikler sonrasında kişinin karaciğer yağlanması problemi yaşadığı kolaylıkla tespit edilir. Böylesi bir rahatsızlığın tespit edilmesi halinde tedavisi kesin olarak mevcut değildir. Ancak uzman doktorun yapmış olduğu araştırmalar sonrasında karaciğerde yağlanmaya neden olan etmenler araştırılır. Şayet obeziteden dolayı kişide karaciğerde yağlanma gözlemlenmiş ise bu defa diyet gibi programlar ile karaciğer yağlanması yavaşlatılır. Bunun yanı sıra Hepatit C gibi rahatsızlıklardan dolayı karaciğerde yağlanma oluşmuşsa virüs ve bakterilerin çoğalması engellenerek yağlanma azaltılır. Şeker hastalığından dolayı yağlanma gözlemlenmiş ise uygun ilaç tedavileri ile bu rahatsızlık kontrol altına alınmaktadır. Karaciğerde yağlanma nasıl anlaşılır sorusunu soran hastalar bundan sonra yağlanmayı azaltmak amacıyla egzersiz ve diyet gibi etmenlerden kaynaklı karaciğer rahatsızlığı tedavi edilir. Karaciğer yağlanmalarında yavaş ve dengeli şekilde kilo verilmesi sağlanılmaktadır. Uzman hekim kontrolünde bir kısı]]> Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer https://www.yaglanma.com/karaciger-yaglanmasi-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 21:58:48 +0000 Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer, Karaciğerde hücrelerin normalden fazla yağ içermesi nedeni ile karaciğerde yağlanma meydana gelir. Zamanla ciddi bir hastalığa dönüşme ihtimali olan karaciğer yağlanması özellikle yüksek k Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer, Karaciğerde hücrelerin normalden fazla yağ içermesi nedeni ile karaciğerde yağlanma meydana gelir. Zamanla ciddi bir hastalığa dönüşme ihtimali olan karaciğer yağlanması özellikle yüksek kolestrolü olan hastalarda, sigara ve alkol kullanımı fazla olan kişilerde, şeker hastalarında, aşırı kilo almaya eğilimli olan obez hastalarında, düzensiz ve dengesiz beslenen ve spor yapmayan kişilerde daha sıklık ile görülmektedir. Karaciğer yağlanması ihmal edilmemesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Karaciğer yağlanması nasıl geçer, diye bir tedavi yöntemi bulunmadığı zaman karaciğer yağlanması siroz hastalığına dönüşebilir. Bunun yanı sıra karaçiğer yağlanmasının ciddi bir hastalığına sorunlarına neden olabildiği için tıp biliminde bu duruma streatosis adı verilmektedir. Karaciğer yağlanması nasıl geçer, bunun için erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis edilen karaçiğer yağlanması evde uygulanan pratik çözümler ile kısa sürede tedavi edilebilir. Ancak ilerlemiş karaciğer yağlanmasında uzman bir doktorun tavsiyelerinden faydalanmakta yarar vardır. 

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer, 

Karaciğer yağlanmasında ilk yapılması gereken karaciğer yağlanmasına sebep olan etkenlerdir. Bu sebepler ortaya çıktıktan sonra karaciğer yağlanması kısa sürede tedavi edilebilir. Kiloya bağlı olarak gelişim gösteren karaciğer yağlanması için, kilo vermek oldukça önemlidir. Kilo verdikçe karaciğer yağlanması da zaman ile ortadan kaybolacaktır. Bunun yanı sıra egzersizler ve spor kilodan kaynaklı karaciğer yağlanması için oldukça etkilidir. Kolesterolden kaynaklı olan karaciğer yağlanması nasıl geçer diye yapılan araştırmalar neticesinde yağlı ve hazır gıdalardan uzak durmak kolesterole bağlı karaciğer yağlanmasına oldukça faydalıdır. Kolesterolün düşmesini sağlayan her tür gıda karaciğer yağlanmasının kaybolmasını sağlar. Bu nedenle kişinin ilk öncelikle kolesterolüne dikkat etmesi gerekir. Buların yanı sıra alkol ve sigara kullanımını bırakmak da hem sağlık açısından hemde karaciğer yağlanmasının kaybolması açısından oldukça faydalıdır. 

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer Tedavisi

Elma Sirkesi: Karaciğer yağlanmasına en iyi gelen yöntemlerden biri elma sirkesidir. Elma sirkesi karaciğerin etrafında birikmiş olan yağları söker ve atar. Bunun yanı sıra iltihabı giderir. Kilo vermeyi sağlar ve karaciğeri temizleyerek düzenli çalışmasını sağlar. Ilık bir su bardağı suyun içine bir kaç damla elma sirkesi ekleyerek yemeklerden iki saat önce tüketin. Elma sirkesi suyunu günde iki kere tüketebilisiniz. Mideye zarar vermemesi için bu uygulayı en fazla bir ay devam ettirin. 

Limon: Karaciğerdeki yağlanmayı yok eden doğal C vitamini deposu olan limon karaciğer de bulunan emzimlerinin üretilmesini sağlayan antioksidanlar sayesinde karaciğerdeki yağlanma etkisini giderir. Karaciğer yağlanması nasıl geçer, bu durumda limon oldukça faydalıdır. Bir su bardağı ılık su içine bir kaç damla limon sıkarak günde üç kere yemeklerden önce tüketin. Bunun dışında cam bir kavanoz içine limonları kabukları ile halka halka doğrayıp üzerine su doldurarak bir süre bekletip aç karnına içmeniz de oldukça etkilidir. 

Karahindiba: Karaciğer yağlanması için oldukça faydalı olan bitkiler arasında yer alan karahindiba karaciğer yağlanması nasıl geçer diye yapılan araştırmalarda oldukça etkili sonuçlar vermiştir. Sıcak suyun içine bir miktar karahindiba kökü ekleyerek yaklaşık olarak 10 dakika kadar demleyin. daha sonra tüketebilirsiniz. Bu uygulayı haftada üç kez tekrar etmeniz yeterli olacakdır. Karaciğerdeki yağlanmayı parçalamak için oldukça faydalıdır. 
]]>
Lavanta Kürü Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/lavanta-kuru-karaciger-yaglanmasi.html Thu, 06 Dec 2018 22:18:59 +0000 Lavanta Kürü Karaciğer Yağlanması, karaciğerdeki yağlanmanın azalması ve kaybolması için oldukça faydalı bir kürdür. Karaciğer yağlanması kiloya, kolesterole bağlı olarak, alkole ve aşırı sigara kullanımına bağlı ola Lavanta Kürü Karaciğer Yağlanması, karaciğerdeki yağlanmanın azalması ve kaybolması için oldukça faydalı bir kürdür. Karaciğer yağlanması kiloya, kolesterole bağlı olarak, alkole ve aşırı sigara kullanımına bağlı olarak çeşitli nedenler ile karaciğerde yağlanmaya neden olur. Karaciğerdeki yağlanma erken teşhis edilmediği taktirde çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Günümüzde özellikle karaciğer yağlanması hızla artış göstermektedir. Bunun nedeni obeziteye varan kilo artışları, şeker hastalıkları, kanda yükselen yağ oranıdır. Karaciğerde oluşan yağlanma da bu rahatsızlıkların bir sonucu olarak kendini göstermeye başlar. Lavanta kürü karaciğer yağlanması için oldukça faydalı bir bitkisel yöntemdir. Bu yöntem ile kısa sürede karaciğer yağlanmasından kurtulabilmek mümkündür. Ancak bu kür için erken teşhis oldukça etkilidir. Karaciğer yağlanmasının ne kadar erken teşhis edilmesi lavanta kürü karaciğer yağlanmasının daha etkili olmasını sağlar. 

Lavanta Kürü Karaciğer Yağlanması Nasıl Hazırlanır

Lavanta Kürü Karaciğer Yağlanması için, öncelikle bir cevzenin içine bir su bardağı su ekleyerek bir tutam lavanta ekleyin. Daha sonra ocağın üzerine koyarak yaklaşık olarak 8 dakika kadar kaynatın. Daha sonra lavanta kürünü süzerek ılık olarak acele etmeden yudum yudum tüketin. Bu kür ile karaciğer yağlanmanız zamanla azalarak kaybolacaktır. Ancak bu kürün fayda sağlanması için, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmenizde ve kilo vermeye özen gösterek sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle lavanta kürü karaciğer yağlanması için oldukça etkili ve faydalı olacaktır. İlerlemiş karaciğer yağlanmanız var ise, bu durumda bir su bardağı suyun içine bir miktar lavanta ekleyerek yaklaşık olarak 15 dakika kadar kaynatın. Bu kürü art arda 15 gün devam edip 3 gün ara verin. Daha sonra tekrar 15 gün aynı uygulama ile lavanta kürünü hazırlayarak ılık olarak tüketmeye devam edin. Şeker hastalığı ve kolesterol yüksekliği yaşayan kişilerde bu kürü 15 gün boyunca uygulaması oldukça faydalıdır. Lavanta kürü karaciğer yağlanması için etkili olup karaciğerdeki yağlanması parçalara ayırarak temizleyip yok eder. 
]]>
Saç Dibi Yağlanması https://www.yaglanma.com/sac-dibi-yaglanmasi.html Fri, 07 Dec 2018 16:54:37 +0000 Saç dibi yağlanması; saç insanlar için daha doğrusu kadınlar için adeta dış görünüşlerini yansıtan bir ayna gibidir. Herkes saçlarının sağlıklı ve dolgun görünmesini ister. Ancak saç diplerindeki yağlanmadan dolayı s Saç dibi yağlanması; saç insanlar için daha doğrusu kadınlar için adeta dış görünüşlerini yansıtan bir ayna gibidir. Herkes saçlarının sağlıklı ve dolgun görünmesini ister. Ancak saç diplerindeki yağlanmadan dolayı saç kafa derisine yapışmış yani dolgunluğunu kaybetmiş gibi görünür. Normal şartlarda saç derisindeki yağlanma saçı beslerken bazı durumlarda da saç tellerine zarar vererek dökülmesine sebep olmaktadır. Kısacası saç dibi yağlanması saç derisindeki yağ salgılayan bezlerin normalden fazla çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Saç dibindeki yağ fazlalığı bazı sorunları da beraberinde getirir. Örneğin kepeğe neden olur, cilt hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlar,kepek oluşmasına sebep olur. Çünkü yağ üretimi fazla olduğundan dolayı gözenekleri tıkayarak saç derisinde sivilcelere neden olur. 

Saç dibi yağlanması nedenleri; hormon seviyesindeki düzensizlik örneğin hamilelik ve ergenlik dönemleri gibi, yağ bezlerinin fazla çalışması, ince  saç telleri olan kişiler, saçlarına sık sık fön çektirmek, saç düzleştirici kullanmak ve saç spreyi kullanmakta saç dibi yağlanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca saç diplerindeki yağlanmaya yanlış seçilen ve kullanılan şampuanlarda neden olmaktadır. 

Saç diplerindeki yağlanmayı önlemek için yapılması gerekenler; saç diplerindeki yağlanmanın birçok sebebi olduğu gibi birçok tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Sağlık sorunundan kaynaklı bir durum var ise öncelikle uzman bir cildiye uzmanına gidip saç derisine baktırmaları gerekir. Bunun dışında saç derisindeki yağlanmanın oluşmaması için saçları her gün şampuanla yıkamaktan kaçınmalı, saçlarla sürekli dokunarak oynanmamalı, banyo sırasında sıcak su yerine ılık su tercih edilmeli hatta son durulama suyunun soğuk olmasına özen göstermeli. Çünkü dökülen bu soğuk su sayesinde gevşemiş olan gözenekler tekrar sıkışarak yağlanmayı geciktirir. Eski bir yöntem olan pudra da saç diplerindeki yağlanmayı önler. Kullanımı ise saç derisine bir miktar pudra döküp bu şekilde beklemektir. Saç diplerindeki yağlanma için son durulama suyuna bir miktar elma sirkesi koymakta oldukça etkili bir yöntemdir.
]]>
1 Derece Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/1-derece-karaciger-yaglanmasi.html Sat, 08 Dec 2018 00:09:25 +0000 1. derece karaciğer yağlanması, karaciğerin içerisinde bulunan hücrelerin büyük oranla yağlanması ile oluşmaktadır. 1. derece karaciğer yağlanması bazen ciddi sonuçlar verebilir ve organa zarar verir. 1. dereceden karaciğer ya 1. derece karaciğer yağlanması, karaciğerin içerisinde bulunan hücrelerin büyük oranla yağlanması ile oluşmaktadır. 1. derece karaciğer yağlanması bazen ciddi sonuçlar verebilir ve organa zarar verir. 1. dereceden karaciğer yağlanmasını tetikleyen  bir çok faktör bulunur. 1. derece karaciğer yağlanmasının tedavisi mümkün olabilir. Bu rahatsızlığın belirtileri çoğu zaman anlaşılmaz ve seneler boyu bu hastalıkla farkında olmadan yaşayanlar vardır. 1. derece karaciğer yağlanmasının birçok nedeni bulunur ama bunlardan en önemlileri  alkole bağlı nedenler olabilir ve diğeri de alkole bağlı olmayan nedenlerdir. Bir diğer nedeni ise hızlı bir şekilde kilo vermek ve de yeterli bir şekilde beslenememek de 1. derece karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Alkole bağlı nedenlerden dolayı oluşan bu hastalık alkolü azaltmanız ya da bırakmanız neticesinde iyi bir sonuç verebilir. Bu yazımızda 1. derecede karaciğer yağlanmasının nedeni ve tedavisini detaylı bir şekilde yazacağız. 

1. Derece Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir
 • Karaciğer yağlanması durumunda ilk başlangıcında çok bir belirti göstermese de kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.
 • Karaciğerin bulunmuş olduğu alanda herhangi bir rahatsızlık hissi duyabilirsiniz. 
 • Karaciğer yağlanmasının ilerideki safhalarında karaciğerin çevresindeki organlar da etkilenebilir ve böylece o bölgede şiddetli ağrılar hissedebilirsiniz. 
 • 1. dereceden karaciğer yağlanmasında aniden kilo kaybı oluşabilir, güçsüzlük oluşabilir ve de zihinde karışıklığa neden olabilir.
 • Vücut ve nefeste kokular oluşabilir.
 • Hazımsızlık ve şişkinlik artabilir.
 • Mide bulantısı şiddetlenebilir. 
 • Vücut ısının değişim göstermesi ve artması olabilir. 
 • Deride kızarıklıkların oluşması ve cilt kaşınmaları
 • Gözlerde kızarma ve hafızanın gidip gelmesi gibi durumlar oluşabilir. 
1. Derece Karaciğer Yağlanması Tedavisi Olur Mu

1. dereceden karaciğer yağlanmasının tedavisi mümkündür. Yapılmakta olan tedavilerin başında iyi bir şekilde beslenme gelmektedir. Yağsız yemekler tercih edilmektedir. Şeker oranını ya düşürülmeli ya da sıfıra indirilmelidir. Sebze meyve gibi doğal besinler tüketilmelidir. Düzenli bir şekilde spor ve egzersizler yapılmalıdır. 1. derecede karaciğer yağlanmasının tedavisi için ilk olarak uzman doktora başvurulması gerekir. Uzman doktor kilonuza ve boyunuza göre size besin listesi verebilir. Bu besin listesine uyarak bu rahatsızlığı atlatabilirsiniz.
]]>
Ahmet Maranki Karaciğer Yağlanması https://www.yaglanma.com/ahmet-maranki-karaciger-yaglanmasi.html Sat, 08 Dec 2018 07:06:23 +0000 Ahmet Maranki Karaciğer Yağlanması, için yapmış olduğu açıklamada karaciğerin metabolizmanın çalışmasında oldukça etkili olan bir organ olduğuna ve metabolizmanın yavaşlaması karaciğerin yağlanmasına bağlı olarak zayı Ahmet Maranki Karaciğer Yağlanması, için yapmış olduğu açıklamada karaciğerin metabolizmanın çalışmasında oldukça etkili olan bir organ olduğuna ve metabolizmanın yavaşlaması karaciğerin yağlanmasına bağlı olarak zayıfladığına dikkat çekerek karaciğer yağlanması için mutlaka erken teşhisin öneminden bahsetmiştir. Karaciğer yağlanması metabolizma hastalıklarına yol açarak aşırı kilo alınmasına neden olarak obez hastalığına yol açarak aynı zamanda da, şeker hastalığı, siroz, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve hepatit gibi hastalıkların çıkmasına da zemin oluşturmaktadır. Bu nedenle kontrol altına alınmazsa hem yetişkinlerde hem de çocuklarda karaciğer yağlanması ile sıklıkla karşılaşılabilir. Ahmet Maranki karaciğer yağlanması için bir çok bitkisel tedavi imkanı sunarak doğal yollar ile karaciğer yağlanmasının tedavi edilebileceğini açıklamıştır. 

Ahmet Maranki Karaciğer Yağlanması Bitkisel Kürü

Karaciğer vücuttaki toksinleri atarak kendi kendini temizlemeye yarayan çok önemli bir organımızdır. Bu nedenle hazırlanayacağımız maydanoz ve limon kürü ile karaciğer yağlanmasını vücuttan toksin atarak arındıracaktır. Bunun için ilk öncelikle bir demet maydanozu sapları ile birlikte iyice yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu sıkın. Daha sonra bir adet limonun suyunu maydanoz suyunun üzerine sıkarak üzerine bir su bardağı su ekleyin. Daha sonra bu kürü ikiye bölerek her gün aç karnına tüketin. Bu kürden yaklaşık iki saat sonra kahvaltı yapın. 

Ahmet Maranki karaciğer yağlanması için başka bir kürü ise, 1 tatlı kaşığı hakiki doğal balın içine 1 çay kaşığı kadar zerdeçalı karıştırarak macun kıvamına getirene kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı yiyin. Daha sonra bir su bardağı kaynar suyun içine 8 gram kadar çilek kökü sapı koyup, ocağın üzerine alarak yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra bu kürden günde 3 bardak sıcak olarak tüketin. Bu kürün dışında bir su bardağı kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı koyun otu koyup yaklaşık olarak 10 dakika kaynatmak daha sonra günde 3 fincan sıcak olarak bu çaydan içmek de çilek kökü sapı kürü ile aynı etkiyi göstermektedir. 
]]>
Saç Yağlanması https://www.yaglanma.com/sac-yaglanmasi.html Sat, 08 Dec 2018 21:00:54 +0000 Saç yağlanması; size gün içerisinde sorun çıkartacak birkaç etmenden biri olarak bilinmektedir. Saçtaki yağ saçı beslemektedir. Fakat fazlası saça zarar vermektedir. Yağlı saç normal saça göre daha zor şekil alır, dah Saç yağlanması; size gün içerisinde sorun çıkartacak birkaç etmenden biri olarak bilinmektedir. Saçtaki yağ saçı beslemektedir. Fakat fazlası saça zarar vermektedir. Yağlı saç normal saça göre daha zor şekil alır, daha çabuk kirlenir ve saç çok fazla yağlanırsa saç derisindeki gözeneklerin kapanmasına neden olur. Bu da saç derinizin nefes ve hava alamaması anlamına gelmektedir.

Saçın yağlanması sebepleri;
 • Eğer saçlarınız çabuk yağlanıyorsa saç derinizde bulunmakta olan yağ salgılayan bezler normal dereceden daha çok yağ salgılıyor olmasıdır. Bu yağ bezleri sadece saçta değil vücudumuzun neredeyse her tarafında bulunmaktadır. Bu yağ bezlerinin görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemli kalmasını sağlamaktır.
 • Saç derinizde bulunan yağ bezleri normal derecede yağ üretiyor olsalar bile eğer saçınızı düzenli şekilde yıkamıyorsanız yine saçınız yağlanacaktır.
 • Kalın telli ve kıvırcık olan saçlar ince telli ve düz saçlara göre daha çabuk ve daha fazla yağlanmaktadır. Kıvırcık saçlı insanlarda oluşan yağ saç tellerine eşit düzeyde yayılamamaktadır. Bu yüzden saç uçlarında kırılmalar görülebilir.
 • Hormon seviyelerinde yaşanan düzensizlikte saç yağlanmasına sebep olan etmenlerden biridir. Ergenlik ve hamilelik dönemlerinde hormon seviyeleri çok fazla değiştiği ve oynadığı için bu dönemler saçın en çok yağlandığı dönemlerdir.
Saçtaki fazla yağın sebep olacağı sorunlar;
 • Saçta bulunan fazla yağ saçta çok fazla kepek oluşumuna neden olabilir.
 • Saçta bulunan fazla yağ saç derisinin iltihaplanmasına ve kaşıntılı bir hastalık olan seboreik dermatite yol açmaktadır.
 • Saç derisinde çok fazla kaşıntı, kızarıklıklar, ve aşırı kepek saçta bulunan fazla yağdan dolayı olmaktadır.
Saç yağlanması için yapılması gerekenler;
 • Eğer saçınız çok çabuk ve aşırı derecede yağlanıyorsa saçınızı çok sık yıkamamanız gerekmektedir. Çünkü saçtaki yağ temizlenince yağ bezleri daha fazla yağ üretmeye başlamaktadır.
 • Eğer saçınız normal düzeyde yağlanıyorsa düzenli olarak 2 güne bir yıkamanız gerekmektedir.
 • Saçı düzleştirmek için kızların kullandığı maşalarda saçta aşırı derecede yağlanmaya yol açar. Maşayı daha az kullanmaya gayret gösterirseniz bu sizin için daha iyi bir seçim olacaktır.
 • Gün içerisinde saçınızla çok fazla oynuyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmeniz tavsiye edilir. Çünkü elinize bulaşan yağlar saçınızla oynadığınızda saçınıza da bulaşmaktadır.
 • Saç kremi kullanıyorsanız saç kremini saç diplerinize sürmemeniz sizin daha iyi bir seçim olacaktır.
 • Saçınızı ılık suyla bir güzel yıkadıktan sonra saçınızı bir soğuk suyla durulayabilirsiniz. Soğuk su saçınızın derisinde bulunan gözeneklerin küçülmesine yardımcı olmaktadır.
]]>
Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir https://www.yaglanma.com/sac-yaglanmasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Dec 2018 09:49:02 +0000 Saç yağlanmasına ne iyi gelir: Özelikle ergenlik çağındaki gençlerin hormonlarının çok aşırı çalışmasından kaynaklı olan saç yağlanması sorunu, 'saç yağlanmasına ne iyi gelir' sorusunu oldukça sık sordurm Saç yağlanmasına ne iyi gelir: Özelikle ergenlik çağındaki gençlerin hormonlarının çok aşırı çalışmasından kaynaklı olan saç yağlanması sorunu, 'saç yağlanmasına ne iyi gelir' sorusunu oldukça sık sordurmuştur. Sadece gençlere özgü olmayan saç yağlanması sorunu özelikle erkeklerde ve kırk yaş üstü insanları çok dert yandığı bir konudur. Bir çok insan sık sık yıkadığı halde bu sorunun devam ettiğini belirtmektedir.

Saç yağlanmasına ne iyi gelir sıkıntısını çözmekte iki ana yol vardır. Birincisi eczanelerde satılan ve tamamen saç yağlanmasına özgü üretilmiş sprey ve saç dibi bakım losyonlarıdır. İkinci yol ise, tamamen doğal içerikli olan bakım öneri ve kürleridir. Genelde zaman problemi yaşamayan insanlar doğal yolları tercih etmiştir ki bu mantıklı olanıdır. Doğal olan yöntemler hiç bir yan etkisi olmayan ve oldukça basit uygulanan yöntemlerdir. Ayrıca evde rahatlıkla hazırladığımız bu yöntemler oldukça uygun maliyetlidir. Bu yöntemler şu şekillerdedir:

 Saç yağlanmasına ne iyi gelir ve doğal yöntemler
 • Doğal zeytinyağı sabunu ve bıttım sabunu kullanılmalıdır.
 • Doğal içerikli kremsiz şampuanlar tercih edilmelidir.
 • Bol bol su tüketilmelidir.
 • Saç yıkama düzeni oluşturulmalıdır.
 • Çam terebentin esansı (yağı): Bu doğal yağ ile duş alamadan bir saat önce saça masaj yapılmalı ve hafif ılık su ile duş alınmalıdır.
 • Limonlu sarımsak kürü: Bir kaç diş sarımsak ezilerek içine yarım limon sıkılır ve duş öncesi saç diplerine uygulanır.
 • Karbonat: Çok aşırı yağlanan saçlarda, saç diplerine sürülür bu uygulama yıkama gerektirmez pratik bir yağ arındırıcıdır.
 • Limon aspirin kürü: Yarım limon suyunun içine iki adet aspirin ezilerek saç diplerine yedirilir ve sonra duş alınır.
Saç yağlanmasına ne iyi gelir; konusunu yukarıda saydığımız yöntemlerle saç yağlanması sorununu en aza indirgeyebilir veya tamamen yok edebiliriz. Bu saydığımız doğal yöntemlerle saç yağlanmasına ne iyi gelir sorusunu tarih edebiliriz. Uygulaması basit ve malzemelerinin kolay bulunur olması da bu doğal yöntemlerin tercih edilmesinde etkili olmuştur. Eğer zaman sıkıntısı yaşamıyorsak hiç bir yan etkisi bulunmayan bu doğal yöntemler saçlarımızda oluşan yağ sorununu yok etme konusunda bize oldukça yarar sağlayacaktır.]]>